Z danych GUS wynika, że w skali roku sprzedaż detaliczna w tych sklepach wzrosła o 29 proc. w cenach bieżących, ale też o ponad 28 proc. w cenach stałych.
GUS podał dane o sprzedaży detalicznej we wrześniu i w III kwartale. Dane wrześniowe są wyższe od przewidywań rynkowych. Ekonomiści szacowali 9,5 proc. wzrost w cenach bieżących, a ten w rzeczywistości wyniósł 11,4 proc. W cenach stałych wartość sprzedaży wzrosła o 7,7 proc.
W III kwartale zaś kupowaliśmy produkty warte o 7,1 proc. więcej niż w analogicznym czasie zeszłego roku. To mniej niż przedtem (8,8 proc w II kwartale), ale więcej niż na początku roku ( 6 proc. w I kwartale) We wrześniu w cenach stałych wartość sprzedaży windowały nie tylko zakupy w supermarketach, ale także leków i kosmetyków (12,5 proc) oraz ceny surowców, bo wartość zakupów paliw wzrosła o 8,1 proc. W cenach bieżących sprzedaż detaliczna paliw wzrosła o 20,9 proc., kosmetyków i farmaceutyków op 15,7 proc.
Zmniejsza się dynamika zakupów w motoryzacji (1,1 proc. w cenach stałych i bez zmian w bieżących). W żadnej z grup zakupów nie było spadku wartości sprzedaży detalicznej we wrześniu. W zeszłym roku we wrześniu odnotowaliśmy spadek zakupów żywności i napojów ( o 0,8 proc. w cenach stałych) - teraz jest to 1,6 proc. wzrost.
Wojciech Matysiak, ekonomista Banku Pekao