Podniesienie wieku emerytalnego docelowo do 67. roku życia i zrównanie jego wymiaru dla kobiet i mężczyzn, podniesienie składki rentowej o 2 pkt proc. po stronie pracodawców oraz podniesienie ulgi rodzinnej o 50 proc. na trzecie i kolejne dziecko - to niektóre ze zmian planowanych przez rząd nowej kadencji, przedstawionych przez premiera Donalda Tuska w piątkowym expose.
Ulgi rodzinnej nie otrzymają rodziny z jednym dzieckiem o rocznym dochodzie przekraczającym 85 tys. zł. Dla rodzin mających troje lub więcej dzieci, ulga zostanie podniesiona o 50 proc. Ulga dla 2 pierwszych dzieci pozostanie bez zmian. Premier będzie też proponował rezygnację z becikowego dla rodzin zamożnych.
Od 2013 r. zniesiona na zostać ulga na internet, co zdaniem szefa rządu, pozwoli na oszczędności rzędu 1,5 mld zł w przeciągu 4 lat.
Premier zapowiedział także częściowe zniesienie przywileju odliczania 50 proc. kosztów uzyskania przychodów w przypadku umów autorskich. Przywilej ten nie będzie obowiązywać, jeśli dochód roczny twórcy z tego tytułu przekroczy 85 tys.
Podwyższenie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn będzie następowało stopniowo. Począwszy od 2013 r. co 4 miesiące wiek emerytalny będzie wydłużany o 1 miesiąc. Docelowo wiek emerytalny na poziomie 67 lat zostanie osiągnięty w 2020 r. w przypadku mężczyzn i w 2040 r. w przypadku kobiet. Obecnie mężczyźni przechodzą na emeryturę w wieku 65 lat, kobiety w wieku 60 lat. „Tylko te państwa, nieliczne w Europie, które zaczęły wprowadzać podobną reformę emerytur, mają dobrą opinię" – podkreślił Tusk.