Reklama
Rozwiń

Niemiecka inflacja potwierdzona na poziomie 2,3 proc.

Inflacja CPI wyniosła w Niemczech w październiku 2,3 proc. Roczna inflacja bazowa wyniosła 2,8 proc., czyli tyle samo, co we wrześniu. Nadal jest to wartość wysoka i to właśnie ona zmusza EBC do czujności w kwestii ustalania polityki pieniężnej.

Publikacja: 12.11.2025 14:46

Niemiecka inflacja potwierdzona na poziomie 2,3 proc.

Foto: Fotorzepa

Stopa inflacji w Niemczech, mierzona roczną zmianą wskaźnika cen konsumpcyjnych (CPI), wyniosła +2,3 proc. w październiku 2025 r. We wrześniu 2025 r. stopa inflacji wyniosła +2,4 proc., a w sierpniu +2,2 proc.

– Po dwóch kolejnych wzrostach, w październiku inflacja ponownie nieznacznie spadła – skomentowała Ruth Brand, prezes Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis). – Ceny usług nadal rosły w tempie ponadprzeciętnym, napędzając inflację. W porównaniu z wrześniem 2025 r. ceny konsumpcyjne wzrosły w październiku 2025 r. o 0,3 proc.

Stopa inflacji z wyłączeniem energii wyniosła w październiku +2,5 proc., po +2,7 proc. we wrześniu 2025 r. Stopa inflacji z wyłączeniem żywności i energii, często nazywana inflacją bazową, utrzymała się na poziomie +2,8 proc. w październiku 2025 r. (wrzesień 2025 r.: +2,8 proc.). Oba wskaźniki wskazują, że inflacja w innych ważnych grupach produktów utrzymywała się powyżej średniej.

Jest szansa na spadek inflacji poniżej 2 proc.

Jak stwierdzili ekonomiści ING, dane regionalne pokazują, że spadek inflacji w Niemczech był napędzany głównie przez korzystne efekty bazowe. W ciągu miesiąca ceny w prawie wszystkich kategoriach nieznacznie wzrosły.

Reklama
Reklama

Ich zdaniem silniejsze euro i wciąż korzystne efekty bazowe w sektorze energetycznym powinny w nadchodzących miesiącach obniżyć inflację w Niemczech do poziomu 2 proc., a nawet poniżej. – Jednocześnie pogarszający się rynek pracy i sztuczna inteligencja będą dodatkowo hamować wzrost płac. Wreszcie, amerykańskie cła mogą również wywierać presję dezinflacyjną na Europę z powodu nadwyżki mocy produkcyjnych i niższej sprzedaży w USA. Chociaż te elementy wyraźnie wywierają presję dezinflacyjną na Niemcy w nadchodzących miesiącach, w dłuższej perspektywie presja na inflację będzie silniejsza. Restrukturyzacja łańcuchów dostaw, koszty pracy w erze starzenia się społeczeństwa oraz zielona transformacja pozostają trzema ważnymi czynnikami strukturalnymi presji cenowej. Nie należy również zapominać o inflacyjnym wpływie bodźców fiskalnych w Niemczech – analizowali.

Ceny nośników energii spadły o 0,9 proc. rok do roku

Ceny nośników energii w październiku 2025 r. były o 0,9 proc. niższe niż w tym samym miesiącu rok wcześniej. W związku z tym spadek cen energii ponownie nieznacznie przyspieszył (-0,7 proc. w porównaniu z wrześniem 2024 r.). Ceny energii dla gospodarstw domowych spadły o 1,7 proc. w okresie od października 2024 r. do października 2025 r. Konsumenci odczuli w szczególności niższe ceny oleju opałowego (-6,0 proc.). Energia elektryczna (-1,4 proc.) i ogrzewanie sieciowe (-1,0 proc.) były nieco tańsze niż rok wcześniej. W zakresie energii dla gospodarstw domowych odnotowano jednak wyższe ceny gazu ziemnego (+0,9 proc.) oraz drewna opałowego, peletu drzewnego i innych paliw stałych (+2,5 proc.). Ceny paliw silnikowych wzrosły o 0,4 proc. w ujęciu rok do roku.

Wzrost cen żywności rok do roku o 1,3 proc., poniżej średniej

Ceny żywności były w październiku o 1,3 proc. wyższe niż w tym samym miesiącu rok wcześniej. Wzrost cen żywności znacznie spowolnił zatem w październiku 2025 r. (wrzesień 2025 r. w porównaniu z wrześniem 2024 r.: +2,1 proc.). Jeszcze niższe tempo wzrostu cen żywności obserwowano ostatnio w styczniu 2025 r. (+0,8 proc.). Niższe ceny odnotowano w szczególności w przypadku tłuszczów i olejów jadalnych (-12,6 proc., w tym oliwy z oliwek: -22,7 proc.; masła: -16,0 proc.) w porównaniu z październikiem 2024 r. Warzywa (-4,0 proc., w tym ziemniaki: -12,6 proc.) również kosztowały mniej niż w tym samym miesiącu rok wcześniej. Z kolei w przypadku innych grup żywności konsumenci musieli płacić znacznie więcej niż rok wcześniej, zwłaszcza za cukier, dżem, miód i inne wyroby cukiernicze (+8,2 proc., w tym czekoladę: +21,8 proc.). Znaczne wzrosty cen odnotowano również w przypadku mięsa i przetworów mięsnych (+4,3 proc.) oraz owoców (+3,1 proc.).

Ponadprzeciętny wzrost cen usług

Ceny usług (ogółem) w październiku 2025 r. były o 3,5 proc. wyższe niż w tym samym miesiącu rok wcześniej, po wzroście o 3,4 proc. we wrześniu 2025 r. W okresie od października 2024 r. do października 2025 r. wzrosty cen odnotowano szczególnie w obszarze usług kombinowanego transportu pasażerskiego (+11,4 proc.) oraz usług w zakresie infrastruktury socjalnej (+8,0 proc.). W porównaniu z rokiem poprzednim znaczne wzrosty cen odnotowano również w przypadku stacjonarnych usług zdrowotnych (+6,5 proc.), konserwacji i napraw pojazdów (+5,3 proc.), wycieczek zorganizowanych (+5,1 proc.) oraz zaopatrzenia w wodę i innych usług związanych z mieszkaniem (+3,9 proc.). Czynsze netto z wyłączeniem kosztów ogrzewania (+2,0 proc.) nadal stanowiły istotny czynnik wpływający na ogólny kształt cen w październiku 2025 r. Z kolei tylko kilka usług kosztowało mniej niż w tym samym miesiącu rok wcześniej, np. usługi telekomunikacyjne (-0,7 proc.).

Gospodarka światowa
Ceny hurtowe w Niemczech rosną jedenasty miesiąc
Materiał Promocyjny
Rynek europejski potrzebuje lepszych regulacji
Gospodarka światowa
Będzie po 2 tys. USD „dywidendy z ceł”?
Gospodarka światowa
Presja deflacji zaczyna się cofać?
Gospodarka światowa
Na Wall Street wracają firmy zombie
Gospodarka światowa
Rodzina Trumpów miała bardzo udany rok pod względem biznesowym
Gospodarka światowa
Prezydencki stablecoin i memiczny token pierwszej damy
Reklama
Reklama