Plany reform ambitne. Agencje czekają na wdrożenie reform

Pakiet reform jest proaktywny. Zaproponowane działania idą daleko w przyszłość. Jednak istnieje ryzyko dotyczące wdrożenia reform - uważają analitycy Moody's Investors Service

Aktualizacja: 24.02.2017 03:23 Publikacja: 21.11.2011 08:56

Plany reform ambitne. Agencje czekają na wdrożenie reform

Foto: Fotorzepa, Szymon Łaszewski Szymon Łaszewski

Polska musi pokazać solidne efekty planów redukcji deficytu budżetowego i długu publicznego, przedstawionych przez nowy rząd, aby poprawił się rating kraju - napisali analitycy Fitch Ratings  w raporcie, oceniającym piątkowe expose premiera Donalda Tuska

"Zmiany są obecnie na papierze. Nie wiemy jaki będzie ich rzeczywisty wpływ na budżet" - ocenili analitycy. Kluczową rolę wdrażania przedstawionych przez premiera reform podkreślał też w poniedziałek w TVN CNBC Piotr Kowalski, prezes Fitch Polska.

- Jest wola rządu do realizacji trudnych reform (...) obecnie kwestią kluczową będzie to, jak będą wdrażane zapowiedzi z expose – ocenił Kowalski. Podkreślił, że obecnie oficjalna prognoza PKB dla Polski na 2012 rok to „ciut powyżej" 3 proc. Dodał, że aktualizacja ratingu Polski może być przygotowana do końca marca.

Pozytywny wpływ planów reform przedstawionych podczas expose na wiarygodność kredytową Polski podkreśliła agencja Moody's. W poniedziałkowym raporcie analitycy napisali:

"Zaproponowane działania pokazują zaangażowanie rządu w kierunku konsolidacji fiskalnej". Agencja wskazuje także na ryzyko dotyczące wdrażania reform i związane m.in. z gotowością do wsparcia niepopularnych decyzji przez partnera koalicyjnego.

Premier Donald Tusk w piątkowym expose zapowiedział m.in. podwyższenie składki rentowej po stronie pracodawcy, stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego i docelowe zrównanie go dla kobiet i mężczyzn, likwidację niektórych ulg i zniesienie przywilejów dla pewnych grup zawodowych.

Z kolei analitycy Merrill Lynch nie wykluczają podwyżki ratingu Polski. - Plany budżetowe, zapowiedziane przez premiera Donalda Tuska 18 października w expose, pozwolą rządowi obniżyć deficyt do 3-3,5 proc. PKB w 2012 r. i mogą doprowadzić do podwyżki ratingu kredytowego kraju Polski w ciągu 12-24 miesięcy - ocenili analitycy Bank of America Merrill Lynch w komunikacie wysłanym do klientów.

Wcześniej Merrill Lynch oceniał, że deficyt budżetowy sięgnie 4,5 proc. PKB w przyszłym roku.

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów