Autorzy opracowania zbadali rekordową liczbę transakcji dokonanych w latach 2000-2010. Tendencje rynku fuzji i przejęć (M&A) zostały przeanalizowane pod kątem porównania USA i Europy Zachodniej oraz Europy Środkowo-Wschodniej i Polski. Pod uwagę wzięto 9 branż i ponad 430 tys. transakcji o łącznej wartości szacowanej na ponad 29 bln euro.
Rynek M&A w Europie Środkowo-Wschodniej okazał się ponad 16-krotnie mniejszy od rynku Europy Zachodniej, natomiast polski rynek fuzji i przejęć 10-krotnie mniejszy od rynku Europy Środkowo-Wschodniej. Polskie transakcje M&A stanowią zaledwie ok. 0,2 proc. wartości rynku globalnego.
W Polsce stosunek wartości rynku M&A do PKB wyniósł średnio 2 proc., podczas gdy w USA i Europie Środkowo-Wschodniej był pięciokrotnie, a w Europie Zachodniej ponad czterokrotnie wyższy.
Za 80 proc. wartości M&A odpowiadało w USA i w Europie Zachodniej jedynie 9 proc. transakcji, podczas gdy w Europie Środkowo-Wschodniej i Polsce odpowiednio 11 i 16 proc. transakcji.
Rynek M&A w ostatnich latach wyraźnie odczuł spadki na giełdowych parkietach. W USA wraz z 1 proc. spadkiem indeksu giełdowego S&P 500 wartość fuzji i przejęć zmalała o ponad 2 proc. W Europie Zachodniej analogiczny spadek miał wartość ok. 1,5 proc. Inaczej wygląda sytuacja w naszym rejonie. - W Europie Środkowo-Wschodniej i Polsce nie ma wyraźnej zależności pomiędzy koniunkturą a rynkiem M&A. W naszej części Europy fuzje i przejęcia to przede wszystkim prywatyzacje ujęte w agendach rządowych – mówi Rafał Skowroński, Dyrektor Departamentu Doradztwa Obszaru Rynków Kapitałowych BZ WBK.