Koalicyjny kompromis w sprawie emerytur

Zdecydowaliśmy o sfinansowaniu składki emerytalnej za czas urlopu wychowawczego dla wszystkich, którzy biorą na siebie obowiązek wychowawczy – powiedział premier Donald Tusk

Aktualizacja: 18.02.2017 01:51 Publikacja: 29.03.2012 13:43

Jest porozumienie koalicji w sprawie reformy emerytalnej - ogłosił premier Donald Tusk, na wspólnej

Jest porozumienie koalicji w sprawie reformy emerytalnej - ogłosił premier Donald Tusk, na wspólnej konferencji z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek jd Jerzy Dudek

Oczywiste i potrzebne reformy budzą negatywne emocje – powiedział premier Donald Tusk rozpoczynając konferencję prasową z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem w Sejmie.

Czytaj i komentuj na

mojaemerytura.rp.pl

Według premiera, koalicjanci „bardzo serio potraktowali konsultacje społeczne".  Choć wiadomo, że nikogo wypracowane rozwiązanie „ nie będzie satysfakcjonowało do końca".

- Podniesienie wieku emerytalnego do 67. roku życia dla obu płci pozostaje celem tej reformy, ale równocześnie szukaliśmy rozwiązania, które da poczucie bezpieczeństwa i stąd emerytury częściowe – mówił w czasie konferencji Donald Tusk

Mężczyźni w wieku 65 lat, a kobiety w wieku 62 lat będą mogli z własnego kapitału sfinansować tzw. emeryturę częściową. Jak powiedział Tusk, wyniesie ona 50 proc. wypracowanej emerytury.

- Jeśli osoba zdecyduje się na emeryturę częściową to sama ją sfinansuje z emerytury dożywotniej.  Zdecyduje o niższej emeryturze – powiedział Donald Tusk.

Z punktu widzenia systemu emerytalnego, świadczenie cząstkowe ma mieć charakter neutralny.

-  Nie ma też wpływu na budżet. Powinna zaś dać poczucie bezpieczeństwa  Polakom – dodał premier.

A o ile dokładnie emerytura cząstkowa będzie niższa od tej, którą osoba miałaby po osiągnięciu 67 lat?

- W ZUS będzie informacja czy osoba ma odpowiedni  staż składkowy i jaki będzie to oznaczało ubytek w stosunku do emerytury otrzymanej w wieku 67 lat. Nie ma algorytmu pokazującego, że o tyle i tyle emerytura będzie niższa – powiedział premier.

Według premiera każdy kto zada pytanie w ZUS, otrzyma odpowiedź.

- W sytuacji wyboru częściowej emerytury, trzeba zgodzić się na to, że  wykorzystuje się wcześniej swój kapitał i będzie to oznaczało niższą emeryturę – powtórzył Donald Tusk.

Koalicjanci proponują dodatkowo ochronę kobiet, które „ponoszą ciężar macierzyństwa".

- Zdecydowaliśmy o sfinansowaniu składki emerytalnej za czas urlopu wychowawczego dla wszystkich rodzących kobiet lub mężczyzn, którzy biorą na siebie obowiązek wychowawczy – powiedział Tusk.

To oznacza, że składka będzie odprowadzana także za kobiety samozatrudnione. I jak dodał wicepremier Waldemar Pawlak ma to także dotyczyć kobiet ubezpieczonych w KRUS.

Według zapowiedzi Donalda Tuska, w  ciągu 3 tygodni projektem poprawionej ustawy ma zająć się rząd.

W opinii dr Agnieszki Chłoń-Dominczak z SGH, byłej wiceminister pracy lepiej byłoby przyjąć wieku 65 lat dla emerytury częściowej, ale przyjęty kompromis nie jest zły.

- Mnie cieszy to, że za rodzica, który zdecyduje się na wychowywanie dziecka, będzie opłaca składka. To promuje dzietność i daje możliwość dzielenia pracy z życiem rodzinnym - mówi Agnieszka Chłoń-Domińczak.

Jak dodaje emerytury częściowe umożliwią elastyczne przechodzenie na emeryturę, ale nie powinny stać się źródłem utrzymania.

Także według  BCC, wypracowany przez koalicjantów kompromis w sprawie tzw. emerytury częściowej jest rozwiązaniem zasługującym na poparcie. Ten kompromis  nie narusza dwóch podstawowych cech początkowej propozycji, utrzymania tzw. zasady zdefiniowanej składki, wprowadzonej przez rząd Jerzego Buzka, reformą ubezpieczeń społecznych w 1999 roku oraz  zrównania wieku kobiet i mężczyzn na docelowym poziomie 67 lat.

Mechanizm elastycznej emerytury, polegający na warunkowej możliwości skorzystania ze świadczenia stosowany jest w kilku krajach europejskich m. in. w Finlandii i Belgii. Emerytura częściowa może jednak przysługiwać wyłącznie ubezpieczonemu, który wypracował kapitał składkowy w wysokości pozwalającej na uzyskanie co najmniej minimalnego świadczenia emerytalnego.

W środę Donald Tusk i Waldemar Pawlak ustalili, że PSL nie poprze wniosku Solidarności w sprawie referendum dotyczącego dłuższej pracy. Posłowie mają nad nim debatować w piątek.

Gospodarka krajowa
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Gołębia Rada coraz mniej lęka się inflacji i ścina stopy procentowe
Gospodarka krajowa
RPP obniżyła stopy procentowe, ekonomiści komentują. "Rozsądna decyzja"
Gospodarka krajowa
Stopy procentowe w dół o 50 punktów bazowych. RPP nie zaskoczyła
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Polski przemysł motoryzacyjny zaczyna się kurczyć
Gospodarka krajowa
Rusza posiedzenie RPP. Brak obniżki stóp procentowych będzie sensacją