GPW poradzi sobie lepiej niż giełdy zachodnie

Warszawska giełda powinna sobie radzić lepiej, niż inne europejskie parkiety. Tym bardziej, że złoty znów się nieco osłabił, co powinno nieco pomóc eksporterom - uważa Mads Koefoed, strateg ds. ekonomicznych w Saxo Banku

Aktualizacja: 17.02.2017 23:02 Publikacja: 19.04.2012 18:00

Mads Koefoed

Mads Koefoed

Foto: ROL

Kilka miesięcy temu Saxo Bank prognozował, że w tym roku przez rynki finansowe może się przetoczyć najpoważniejsza burza od 2008 r. Czy kwietniowe zniżki na większości światowych giełd to początek tego wstrząsu?

MADS KOEFOED: Na przełomie tego i minionego roku banki centralne znów, tak jak w pierwszej fazie kryzysu, podjęły masowe interwencje, aby zapobiec finansowej katastrofie. To się udało, na kilka miesięcy a rynki finansowe powrócił apetyt na ryzyko. Dziś wpływ tych działań na rynki – zwłaszcza operacji długoterminowego refinansowania banków (LTRO) przez EBC – wygasa. Ale sądzimy, że główne indeksy – np. S&P 500 – zakończą rok mniej więcej na tym poziomie, co dziś. No, chyba że kryzys fiskalny w strefie euro wyraźnie się nasili.

 

Pytanie, jaką drogą S&P 500 do tego prognozowanego poziomu dojdzie...

Niewykluczone, że w krótkiej perspektywie korekta się pogłębi. Ostatnio bowiem inwestorzy wyraźnie skupiają się na negatywnych danych. Ale w II połowie roku akcje powinny odrabiać straty.

 

Na warszawskiej giełdzie spadki zaczęły się już w lutym i były głębsze, niż na zachodnich parkietach. Czy to oznacza, że więcej z tych zagrożeń jest już u nas uwzględnionych w cenach?

Polska gospodarka dość silnie reaguje na cykl koniunkturalny na Zachodzie Europy, więc przecena na GPW w reakcji na recesję w strefie euro jest zrozumiała. Ale dziś wyceny polskich akcji faktycznie stały się dość niskie, a stopy dywidendy relatywnie wysokie. Z tej perspektywy, warszawska giełda powinna sobie radzić lepiej, niż inne europejskie parkiety. Tym bardziej, że złoty znów się nieco osłabił, co powinno nieco pomóc eksporterom.

Gospodarka krajowa
Tusk spotkał się ze zespołem Brzoski. Upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią”
Gospodarka krajowa
Premier na GPW. Znów duże oczekiwania i znów duże rozczarowanie rynku
Gospodarka krajowa
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Gospodarka krajowa
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Gospodarka krajowa
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe
Gospodarka krajowa
Załamanie indeksu PMI dla polskiego przetwórstwa przemysłowego