Przemysł lekko odbił

Produkcja przemysłowa była w kwietniu o 2,9 proc. wyższa niż przed rokiem, po tym, jak jej słaba dynamika zaskoczyła analityków miesiąc wcześniej. To oznacza, że wzrost PKB w II kw. może być wyższy niż 3 proc.

Aktualizacja: 18.02.2017 13:17 Publikacja: 22.05.2012 01:05

Przemysł lekko odbił

Foto: GG Parkiet

 

Dane podane przez GUS są nieco gorsze od oczekiwanych przez analityków. Średnia wskazań w ankiecie „Parkietu" pokazywała, że produkcja wzrośnie o 3,2 proc.

– Dane są nieznacznie zaniżane, ponieważ w kwietniu jeden dzień należał już do tzw. długiego majowego weekendu i część fabryk pracowała na niższych obrotach – wyjaśnia Ignacy Morawski z PBP Banku.

Po wyeliminowaniu czynników sezonowych, produkcja rosła szybciej niż w poprzednim miesiącu, bo o 5 proc. rok do roku. W marcu było to 3,9 proc. W ujęciu miesięcznym produkcja w kwietniu była jednak o 7,5 proc. niższa niż w marcu, po tym, jak rosła o 10,7 wobec lutego.

Gdy przyjrzeć się dynamice produkcji w naszych branżach eksportowych, okazuje się, że wciąż jest ona znaczna, choć widać tam wpływ spowolnienia gospodarczego u naszych głównych partnerów handlowych. Kolejne spadki notowała w kwietniu dynamika produkcji mebli, wyrobów farmaceutycznych i samochodów. Już indeks PMI dla Niemiec, który w kwietniu był najniższy od lipca 2009 r., pokazał, że popyt na towary importowane jest słabszy.

Kwietniowe dane o produkcji pokazały natomiast wyższy niż oczekiwali ekonomiści wzrost produkcji budowlanej. Wyniósł ponad 8 proc. rok do roku, podczas gdy średnio analitycy w naszej ankiecie szacowali wzrost na 6,7 proc.

To wciąż efekt realizacji dużych inwestycji infrastrukturalnych na Euro 2012. – Pod koniec lipca ten „efekt przyspieszenia" będzie wygasał – ocenia Jakub Borowski z Kredyt Banku.

Niektórzy ekonomiści są zdania, że marcowe i kwietniowe poziomy produkcji potwierdzają prognozowane dalsze spowolnienie naszego wzrostu gospodarczego do 3 proc. w II?kw. z prognozowanych 3,5 proc. w I kw. Inni są większymi optymistami.

– Jeśli produkcja i sprzedaż?detaliczna przyspieszą w czerwcu, to możliwy jest szybszy wzrost PKB niż w I kw. – mówi Monika Kurtek z Banku Pocztowego.

Sygnałem dla Rady Polityki Pieniężnej mogą być ceny producentów, które wciąż rosną w tempie ponad 4 proc.

– Dopiero spadek dynamiki PKB poniżej 3 proc. przekonałby jastrzębich członków gremium, że dalsze podwyżki w tym roku nie są konieczne – uważa Morawski.

Gospodarka krajowa
Gołębia Rada coraz mniej lęka się inflacji i ścina stopy procentowe
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
RPP obniżyła stopy procentowe, ekonomiści komentują. "Rozsądna decyzja"
Gospodarka krajowa
Stopy procentowe w dół o 50 punktów bazowych. RPP nie zaskoczyła
Gospodarka krajowa
Polski przemysł motoryzacyjny zaczyna się kurczyć
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Rusza posiedzenie RPP. Brak obniżki stóp procentowych będzie sensacją
Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął