Bezrobocie poniżej 13 proc.

Bezrobocie rejestrowane na koniec listopada wyniosło 12,9 proc. to o 0,4 pkt proc. więcej niż przed miesiącem i o 0,8 pkt proc, więcej niż przed rokiem, W urzędach pracy zarejestrowanych było ponad 2,05 mln osób.

Aktualizacja: 16.02.2017 04:25 Publikacja: 21.12.2012 10:10

Stopa bezrobocia w województwach kształtowała się w granicach od 9,5 proc.

w wielkopolskim do 20,4 proc. w warmińsko-mazurskim. W ciągu miesiąca  wzrosła

we wszystkich województwach.

252,7 tys.  osób   zarejestrowało się w listopadzie o  4,3 proc. mniej niż w październiku, ale o ponad 8 proc. więcej niż rok temu.

Z ewidencji bezrobotnych w listopadzie  skreślono 189,4 tys. osób, tj. o 23,7 proc, mniej niż przed miesiącem, ale o 2,4 proc. więcej niż przed rokiem. Główną przyczynę wyrejestrowania nadal stanowiło podjęcie pracy, w wyniku czego z rejestru bezrobotnych skreślono 88,4 tys. osób (wobec 104,5 tys. przed miesiącem i 83,7 tys. przed rokiem).

Pracę niesubsydiowaną (w tym sezonową) podjęło mniej osób niż przed rokiem (75,3 tys. wobec odpowiednio 76,8 tys.

Pracodawcy  zgłosili 49,1 tys.  ofert zatrudnienia o pond 27 proc. mniej niż w październiku. Za to rośnie liczba zgłoszeń o zwolnieniach grupowych. W końcu listopada  zadeklarowano więcej niż przed miesiącem i przed rokiem zwolnień grupowych  – 553 zakłady  zadeklarowały zwolnienie 38,6 tys. pracowników, w tym 9,5 tys. osób z sektora publicznego (w końcu października br. odpowiednio 534 zakłady, 37,9 tys. pracowników, w tym 9,8 tys. z sektora publicznego).

Gospodarka krajowa
NBP ma już ponad 509 ton złota, więcej niż EBC
Gospodarka krajowa
Tempo podwyżek płac w gospodarce wciąż hamuje. Dane są najsłabsze od trzech lat
Gospodarka krajowa
Kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu pod znakiem zapytania
Gospodarka krajowa
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Gospodarka krajowa
Gołębia Rada coraz mniej lęka się inflacji i ścina stopy procentowe
Gospodarka krajowa
RPP obniżyła stopy procentowe, ekonomiści komentują. "Rozsądna decyzja"