Biznesmeni najlepiej ocenili władze Singapuru, Kataru i Omanu. Z krajów naszego regionu najwyżej znalazła się Estonia, zajmując 28. miejsce. Tuż za nią uplasowały się Stany Zjednoczone. 138. miejsce zajęła Argentyna, a ostatnie – Wenezuela.
Biznesmenom w 139 krajach zadano pytania: czy władze umieją obserwować zagrożenia, szykować się do nich i je zwalczać. Brano pod uwagę, że zagrożenia to nie tylko sprawy gospodarcze i finansowe, ale również kataklizmy przyrodnicze.
Zdaniem ekspertów ze Światowego Forum Ekonomicznego w zglobalizowanym świecie katastrofę może wywołać film wyłożony w Internecie.
Również 57. miejsce zajęła Polska w dorocznym Indeksie Wolności Gospodarczej fundacji Heritage i „Wall Street Journal". W porównaniu z badaniem sprzed roku awansowaliśmy o 7 pozycji w zestawieniu, liczącym w tym roku 177 krajów.
Polska uzyskała 66 punktów na 100 możliwych, podczas gdy średni wskaźnik wolności gospodarczej dla świata wyniósł 59,6 punktów. Jak zauważają autorzy zestawienia, to tylko o jedną dziesiątą punktu powyżej średniego wyniku z 2012 r. Jest lepiej, ale od osiągnięcia największego poziomu w 2008 r., wolność gospodarcza systematycznie jest ograniczana – zauważa partner strategiczny raportu, fundacja Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Warsaw Enterprise Institute.