Program Inwestycje Polskie został zapowiedziany w październiku przez premiera Donalda Tuska podczas tzw. drugiego expose. Ma on na celu utrzymanie tempa wzrostu inwestycji i PKB oraz tworzenie miejsc pracy. Zgodnie z założeniami programu do Banku Gospodarstwa Krajowego będą wnoszone wybrane udziały spółek Skarbu Państwa, ale z zastrzeżeniem, że MSP utrzyma pakiety kontrolne w spółkach strategicznych. Następnie akcje te będą sprzedawane, co umożliwi pozyskanie dodatkowego kapitału, który będzie przeznaczany na wspieranie inwestycji. Program Inwestycje Polskie ma objąć m.in. budowę elektrowni węglowych i gazowych, gazociągów, magazynów gazu, infrastruktury drogowej, kolejowej oraz portowej.
Ministerstwo skarbu poinformowało, że spółką celową, utworzoną do realizacji programu Inwestycje Polskie są Polskie Inwestycje Rozwojowe SA (PIR).
"Ministerstwo Skarbu Państwa kończy prace organizacyjne związane z powstaniem spółki celowej Programu +Inwestycje Polskie+. Utworzona pod koniec ub. roku spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe SA jest - obok Banku Gospodarstwa Krajowego - drugim filarem Programu" - podał resort w komunikacie.
Ministerstwo zapowiedziało, że od poniedziałku rozpoczyna spotkania z przedsiębiorcami, "na których będzie prezentować produkty Programu". "Bank Gospodarstwa Krajowego jest już przygotowany z ofertą. Natomiast spółka powinna zacząć przyjmować wnioski w drugim kwartale tego roku. Do tego czasu chcemy zachęcić potencjalnych inwestorów do skorzystania z oferowanych produktów i wyjaśnić mechanizm ich działania" - wyjaśnił cytowany w komunikacie minister skarbu Mikołaj Budzanowski.
Dodał, że resort, po roboczych konsultacjach ze spółkami i samorządami, wytypował już kilkadziesiąt projektów, które mogłyby skorzystać z tego programu. "O tym, czy zakwalifikują się ostatecznie do Programu, będą decydować suwerennie BGK i PIR" - podkreślił minister.