Jak tłumaczy NBP, nie chodzi o zaokrąglanie cen, ale końcowych płatności. Nie powinno to być bardziej odczuwalne dla podmiotów gospodarczych niż obecnie stosowane zasady zaokrąglania kwot podatków w Ordynacji Podatkowej. W przypadku płatności kartą nic się nie zmieni.
Według szacunkowych danych, w obiegu jest około 4,6 mld monet 1 gr i 2,3 mld o nominale 2 gr, podczas gdy wszystkich monet łącznie jest niespełna 13 mld. Możliwość wycofania z obiegu monet jedno- i dwugroszowych skłoniła Polaków do wymieniania zgromadzonych w domach monet na wyższe nominały. – W związku z medialnym nagłośnieniem tematu rzeczywiście zauważyliśmy większe zainteresowanie wymianą monet w naszych oddziałach – komentuje Przemysław Kuk, szef biura prasowego NBP.
„Drobne" rozmieniają również banki komercyjne, jednak zamiast tego można po prostu wpłacić górę groszy na swój rachunek. – Banki mają obowiązek przyjmowania wpłaty w bilonie i nie są uprawnione do naliczania za to dodatkowej opłaty ponad prowizję od wpłaty gotówki na rachunek, jeśli taka obowiązuje w banku – mówi Łukasz Dajnowicz, rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego.
Wartość miedzi i niklu w „drobnych" jest wyższa od wartości monet wynikającej z wybitego nominału. Nie brakuje osób, które decydują się na ich sprzedaż do punktu skupu złomu.