Inflacja jednak zjadła podwyżki

Płace w firmach w całym 2012 r. wzrosły o 3,4, podczas gdy roczna inflacja wyniosła 3,7 proc. To pierwszy taki rok, gdy podwyżki nie zrekompensowały wzrostu cen.

Aktualizacja: 16.02.2017 01:55 Publikacja: 18.01.2013 14:07

Inflacja jednak zjadła podwyżki

Foto: www.photoxpress.com

W grudniu średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstwa wzrosło do 4111,69 zł, czyli o 2,4 proc. w stosunku  do grudnia 2011 r, wobec 2,7 proc. w listopadzie - podał GUS. Analitycy oczekiwali wzrostu o 2 proc.

– Grudzień to także kolejny miesiąc, gdy dynamika realnego funduszu płac pozostaje ujemna kształtując się na poziomie minus 0,5 proc. rok do roku wobec minus 0,4 proc. miesiąc wcześniej - podkreśla Piotr Dmitrowski, ekonomista BGK. Potwierdza się też widoczny od dłuższego czasu brak presji płacowej. – W kolejnych miesiącach oczekujemy, że dynamika wynagrodzeń będzie nadal kształtować w okolicach 2 proc. rok do roku – uważa Dmitrowski.

W całym 2012 r. wzrost wyniósł  3,4 proc., czyli mniej niż wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych (3,7 proc.)

Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spało w grudniu o  0,5 proc., co oznacza, że w ciągu roku ubytek 29 tys. miejsc pracy. Dane te pokazują dalsze pogorszenie sytuacji na polskim rynku pracy i są słabym prognostykiem dla wzrostu konsumpcji prywatnej pod koniec 2012 r. i pierwszych miesiącach 2013 r.

- Dotychczas, w porównaniu do przełomu lat 2008-2009, efekty postępującego spowolnienia gospodarczego  nie były wyraźnie widoczne w danych z rynku pracy. O grudniowych danych już tego nie można powiedzieć, wskazują na istotne pogorszenie kondycji rynku pracy i zwiększenie redukcji zatrudnienia – podkreśla Piotr Dmitrowski, ekonomista BGK.

- W obliczu spowolnienie gospodarczego i wysokiej niepewności co do perspektyw na najbliższe kwartały firmy decydują się na ograniczenie zatrudnienia. Niepewna sytuacja na rynku pracy sprawia, że obecnie mamy do czynienie z „rynkiem pracodawcy". Pracownicy nie są w stanie domagać się wyższych pensji, na co wskazują dane o płacach w sektorze przedsiębiorstw – podsumowuje Piotr Łysienia, starszy ekonomista Banku Pocztowego.

Gospodarka krajowa
Tusk spotkał się ze zespołem Brzoski. Upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią”
Gospodarka krajowa
Premier na GPW. Znów duże oczekiwania i znów duże rozczarowanie rynku
Gospodarka krajowa
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Gospodarka krajowa
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Gospodarka krajowa
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe
Gospodarka krajowa
Załamanie indeksu PMI dla polskiego przetwórstwa przemysłowego