Hausner za obniżką stóp, ale..

Jerzy Hausner poprze dalsze obniżki stóp procentowych, kiedy inflacja spadnie poniżej 1,5 proc. - powiedział członek RPP w "Trójce".

Aktualizacja: 16.02.2017 00:52 Publikacja: 29.01.2013 09:06

Hausner za obniżką stóp, ale..

Foto: Fotorzepa, Danuta Matloch dm Danuta Matloch

W grudniu 2012 r. wzrost cen wyniósł 2,4 proc. rok do roku. Ekonomiści spodziewają się, że w styczniu inflacja mogła już spaść poniżej 2 proc.

- Obniżanie stóp procentowych jest wtedy uzasadnione, gdy inflacja spadnie poniżej dolnego progu celu inflacyjnego, czyli 1,5 proc. Wtedy będę za dalszą obniżką stóp procentowych - powiedział Hausner.

- Natomiast jeśli ktoś uważa, że można dowolnie obniżać stopy procentowe, to chcę przypomnieć, że przez jakiś okres naszym problemem było to, że nie mogliśmy doprowadzić inflacji do celu jaki zadeklarowaliśmy. W tym roku będzie to wreszcie możliwe i dobrze by było, gdyby nam się udało to utrzymać - dodał.

Zaznaczył, że do tej pory RPP cięła stopy już trzykrotnie o 75 pkt. baz. i wciąż jest zorientowana na łagodzenie polityki pieniężnej. Równocześnie nie wykluczył, że konieczność cięcia może zajść, ale należy "ważyć" wszystkie argumenty.

- To, że w tej sprawie (obniżek stóp - red.) są różne poglądy, to nie jest nic dziwnego. Chcę jednak przypomnieć, że w okresie 3 miesięcy obniżyliśmy stopy procentowe o 75 pb. Znam osoby, które mówią, że (przy tak niskich stopach - red.) nie opłaca się oszczędzać - zaznacza Hausner.

Jerzy Hausner zagłosował za obniżką stóp o 25 pkt. baz. w listopadzie i grudniu. W ubiegłym tygodniu premier Donald Tusk zaapelował do członka RPP, aby był mniej sceptyczny wobec łagodzenia polityki pieniężnej.

- RPP podtrzymała orientację na łagodzenie polityki pieniężnej i nie potrafię powiedzieć, czy w dalszym ciągu będziemy podejmowali decyzję o obniżce stóp, ale tego nie można wykluczyć. To jasno wynika z komunikatu, więc wzywanie nas do łagodzenia polityki pieniężnej, gdy to robimy, jest trochę zaskakujące - odpowiedział Hausner.

Odpowiadając na sugestię, że RPP powinna swoimi działaniami wspierać również wzrost gospodarczy powiedział:

- Polityka pieniężna jest polityką stabilizowania gospodarki, a nie dynamizowania. Reakcja pomiędzy poziomem stóp procentowych, a wzrostem gospodarczym nie jest linearna i nie jest prosta (...) Nie można rozumować w ten sposób, że jeżeli my będziemy luzowali fiskalnie, czyli wpuszczali do gospodarki więcej pieniądza, to się musi to opłacać gospodarce w średnim okresie. W krótkim okresie niewątpliwie gospodarkę pobudzimy, ale potem wywołamy bardzo wiele negatywnych konsekwencji, które doprowadzą w dalszym okresie do obniżenia tempa wzrostu - wyjaśnił.

Hausner odniósł się też do kwestii przyjęcia przez Polskę euro. Jego zdaniem nasz kraj jest na to nieprzygotowany.  Zdaniem członka RPP, debata na temat wspólnej waluty musi być dyskusją o stanie gospodarki, a nie o terminie jej przyjęcia, a wszelkie spekulacje na temat daty są nieodpowiedzialne.

Jerzy Hausner dodał, że ma wrażenie, iż ci, którzy w sposób nieprzemyślany "żonglują datą wejścia do strefy euro", zaniechali rozmowy z ludźmi na temat pozycji Polski w Unii Europejskiej. - Dyskusja o naszym członkostwie we Wspólnocie sprowadzała się do tego, ile pieniędzy z niej dostaniemy - dodał ekonomista.

Jerzy Hausner mówi, ze Polska powinna się zastanowić nad strategią w nowych warunkach w Unii Europejskiej. Chodzi o kształtujący się podział na kraje bardziej i mniej rozwinięte. Zdaniem ekonomisty, wejście do strefy euro będzie w interesie Polski tylko wówczas, gdy rząd przeprowadzi reformy strukturalne, czyniące naszą gospodarkę bardziej konkurencyjną. - W innym wypadku byłbym przeciwny przyjmowaniu wspólnej europejskiej waluty - przyznał Hausner. Według niego, kilka lat temu byliśmy lepiej przygotowani na wejście do strefy euro, niż teraz.

Gospodarka krajowa
NBP ma już ponad 509 ton złota, więcej niż EBC
Gospodarka krajowa
Tempo podwyżek płac w gospodarce wciąż hamuje. Dane są najsłabsze od trzech lat
Gospodarka krajowa
Kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu pod znakiem zapytania
Gospodarka krajowa
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Gospodarka krajowa
Gołębia Rada coraz mniej lęka się inflacji i ścina stopy procentowe
Gospodarka krajowa
RPP obniżyła stopy procentowe, ekonomiści komentują. "Rozsądna decyzja"