- Pakt fiskalny ma być kolejnym krokiem na rzecz bezpiecznej Europy - podkreślił. - Nie sądzę, aby istniała przekonująca idea, która mówiłaby o bezpiecznej przyszłości Polski bez silnej i bezpiecznej Unii Europejskiej – tłumaczył Donald Tusk. Ocenił, że "dobrze się dzieje, że my dzisiaj dyskutujemy nie tylko o tym, jak Polskę zabezpieczyć, ale jako Polacy czujemy się także odpowiedzialni za bezpieczeństwo całej Europy". Jak zaznaczył, Polska "w zakresie swoich możliwości" jest współodpowiedzialna za całą wspólnotę. - I Polacy też, jak sądzę, zaczynają to bardzo dobrze rozumieć - dodał.
Premier powtórzył, że "każdy, kto obstawia upadek Unii, albo upadek strefy euro, obstawia także bardzo poważne, fundamentalne problemy dla Polski". Jak przekonywał, "nie ma powodzenia Polski, nie ma bezpieczeństwa dla naszego kraju, nie ma stabilnego rozwoju przy poważnym ryzyku upadku strefy euro, czy Unii Europejskiej".
Rostowski : pakt fiskalny jest dla Polski korzystny
Przyjęcie paktu fiskalnego daje nam znaczące uprawnienia przy przebudowie strefy euro – przekonuje minister finansów Jacek Rostowski.
W ocenie Jacka Rostowskiego przyjęcie przez Polskę paktu fiskalnego to wielkie osiągnięcie i wyróżnienie. Dodał, że chcemy aby nasz głos był słuchany w Unii Europejskiej i miał wpływ na jej kształt.
- Pakt fiskalny ratyfikujemy. To nam daje różne, bardzo znaczące uprawnienia, szczególnie przy zmianie całej architektury strefy euro. To jest oczywiście dla nas ważne i po to, żeby ta strefa była stabilna i po to, by była wygodna, gdy po długich przygotowaniach do niej przystąpimy - powiedział Rostowski. - To jest wielkie osiągnięcie, że będziemy mieli głos w przebudowywaniu strefy. Nie chcemy być w sytuacji, w której ta strefa jest budowana bez naszego wkładu. Pakt fiskalny zapewnia nas, że nasz głos będzie także słuchany - dodał.
Pakt fiskalny, nad którym będą dziś debatowali posłowie, zaostrza reguły budżetowe w Europie, by uchronić ją przed kryzysem. Pakt wszedł w życie w styczniu, bo ratyfikowało go 12 z 17 państw strefy euro. Jest obowiązkowy dla krajów ze wspólną walutą i otwarty dla tych, które jej nie mają. Z całej Unii do umowy nie przystąpiły tylko Czechy i Wielka Brytania.