Odbijamy się od dna

Polska gospodarka przyspiesza. PKB w II kwartale tego roku urósł o 0,8 proc. rok do roku po tym jak wzrósł o 0,5 proc. w I kwartale.

Aktualizacja: 08.02.2017 12:50 Publikacja: 14.08.2013 11:01

PKB w II kwartale tego roku urósł o 0,8 proc. rok do roku po tym jak wzrósł o 0,5 proc. w I kwartale

PKB w II kwartale tego roku urósł o 0,8 proc. rok do roku po tym jak wzrósł o 0,5 proc. w I kwartale.

Foto: Fotorzepa, M. Zubrzycki mzi M Zubrzycki

Tak wynika z szybkiego wstępnego szacunku, jaki podał dziś GUS.

Analitycy ankietowani przez „Parkiet" spodziewali się średnio, że wzrost PKB wyniesie 0,8 proc., choć nie wykluczali niespodzianki po lepszych od oczekiwań danych o handlu zagranicznym w ostatnich miesiącach.

W porównaniu z poprzednim kwartałem, PKB wzrósł o 0,4 proc.

- Nie zostały opublikowane dane o strukturze wzrostu gospodarczego, jednak można się spodziewać, że głównym motorem gospodarki pozostał eksport netto. Pozytywną kontrybucję powinna mieć także konsumpcja prywatna, jednak jej dynamika pozostała prawdopodobnie na niskim poziomie. Dane te wpisują się w scenariusz stopniowej poprawy koniunktury w polskiej gospodarce., która odbija się od dna cyklu koniunkturalnego, który został osiągnięty na początku tego roku -  mówi Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium.

Jego zdaniem, w drugim półroczu wzrost powinien stopniowo przyspieszać i w całym roku wynieść 1,3 proc. - Pomimo przyspieszenia dynamika PKB wciąż będzie utrzymywała się na relatywnie niskim poziomie, a wzrost gospodarczy będzie utrzymywał się poniżej potencjału. Dane te nie zmieniają naszych oczekiwań co do polityki pieniężnej. Najbliższe miesiące powinny przynieść stabilizację stóp procentowych - dodaje.

- Naszym zdaniem do przyspieszenia wzrostu gospodarczego w ujęciu rocznym w II kw. br. przyczyniło się głównie zwiększenie wkładu eksportu netto, związane z silnym wzrostem dynamiki eksportu w tym okresie głównie na skutek ożywienia gospodarczego w Niemczech. Czynnikiem oddziałującym w kierunku przyspieszenia wzrostu gospodarczego było również zwiększenie dynamiki konsumpcji prywatnej. W przeciwnym kierunku oddziaływał naszym zdaniem pogłębiający się spadek inwestycji publicznych - komentuje Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole Polska.

Dodaje, że opublikowane dziś dane o PKB wskazują, że spowolnienie wzrostu gospodarczego w Polsce dobiegło końca i począwszy od II kw. jego tempo będzie stopniowo wzrastać dzięki efektom niskiej bazy sprzed roku, dalszemu ożywieniu spożycia prywatnego i odbudowie zapasów. - Tym samym dzisiejsze dane potwierdzają początek kolejnego cyklu wzrostowego w polskiej gospodarce. Podtrzymujemy naszą prognozę, zgodnie z którą średnioroczna dynamika PKB w 2013 r. wyniesie 1,1 proc. - podkreśla Borowski.

Gospodarka krajowa
Polska wśród liderów AI w regionie. Biznes ma jednak pewne „ale”
Gospodarka krajowa
Tusk spotkał się ze zespołem Brzoski. Upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią”
Gospodarka krajowa
Premier na GPW. Znów duże oczekiwania i znów duże rozczarowanie rynku
Gospodarka krajowa
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Gospodarka krajowa
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Gospodarka krajowa
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe