Reklama

Lepsza konsumpcja, dalszy spadek inwestycji

Gospodarka w II kwartale tego roku urosła o 0,8 proc. rok do roku – podał GUS.

Aktualizacja: 08.02.2017 10:45 Publikacja: 30.08.2013 11:14

Lepsza konsumpcja, dalszy spadek inwestycji

Foto: Bloomberg

GUS potwierdził tym samym swój pierwszy szacunek, podany dwa tygodnie temu. Poznaliśmy natomiast strukturę wzrostu PKB.

Okazało się, że motorem wzrostu gospodarki pozostaje eksport netto. W II kw. dynamika eksportu była lepsza niż w I kw., a import nadal spadał.

W minionym kwartale miał miejsce lekki wzrost konsumpcji prywatnej, o 0,2 proc. wobec stagnacji w I kw. Pogłębił się natomiast spadek inwestycji. Ich wartość była o 3,8 proc. niższa niż przed rokiem. Jak podaje GUS, w II kwartale wystąpił, nienotowany od wielu kwartałów, bardzo głęboki spadek akumulacji, o 14 proc.

W efekcie popyt krajowy w skali roku obniżył się o 1,9 proc., a jego ujemny wpływ na wzrost PKB pogłębił się w porównaniu do notowanego w I kwartale tego roku i wyniósł -1,7 pkt. proc.

Pozytywny wpływ eksportu netto na tempo wzrostu gospodarczego i wyniósł 2,5 pkt. proc., wobec 1,4 pkt. proc. w I kwartale tego roku.

Reklama
Reklama

Jak tłumaczy GUS, negatywny wpływ akumulacji na tempo wzrostu gospodarczego był wynikiem ujemnego  popytu inwestycyjnego (-0,6 pkt. proc.) To efekt głębokiego spadku w sektorze instytucji rządowych i samorządowych.

- Spodziewamy się wzrostu PKB w trzecim kwartale br. o ok. 1,5 proc. r/r, a w czwartym kwartale tempo wzrostu może zbliżyć się według naszych prognoz do 2,0 proc. r/r. Tym samym w całym roku dynamika PKB osiągnąć powinna co najmniej 1,2 proc., w 2014 r. natomiast przyspieszy o ok. 2,4 proc. – mówi Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

Gospodarka krajowa
Budżet państwa rozpoczął rok z 3,7 mld zł deficytu
Gospodarka krajowa
Główny ekonomista BNP Paribas BP: Polskę w tym roku czeka boom inwestycyjny
Gospodarka krajowa
GUS pokazał pierwszy odczyt. Inflacja przebiła oczekiwania rynku
Gospodarka krajowa
Polska gospodarka zakończyła 2025 rok z czteroprocentowym przytupem
Gospodarka krajowa
Mocne dane z GUS. PKB Polski urósł najmocniej od ponad trzech lat
Gospodarka krajowa
Bloomberg: rząd rezygnuje z planów postawienia Glapińskiego przed Trybunałem Stanu
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama