Prognozy: Inflacja i bezrobocie bez zmian

Ceny w minionym miesiącu były o 1,1 proc. wyższe niż rok temu – wynika ze średniej prognoz ankietowanych przez „Parkiet" ekonomistów z 23 instytucji finansowych.

Aktualizacja: 08.02.2017 10:27 Publikacja: 02.09.2013 06:06

Prognozy: Inflacja i bezrobocie bez zmian

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz

Tyle samo inflacja wyniosła w lipcu. Wówczas wzrost cen podbiły opłaty za wywóz śmieci; ten efekt prawdopodobnie miał też wpływ na inflację w sierpniu. Bez zmian pozostała też inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii. Od dwóch miesięcy wynosi 1,4 proc.

Obserwowana od czerwca poprawa wskaźników ekonomicznych w ubiegłym miesiącu nieco wytraciła moc. Według średniej wskazań analityków, produkcja przemysłowa, po wzroście o 6,3 proc. w lipcu, w sierpniu wzrosła jedynie o 2,5 proc. Pogłębiła się też recesja w sektorze budowlanym. Wartość produkcji była tam o 9 proc. niższa niż przed rokiem (mediana wskazań) wobec spadku o 5,2 proc. w lipcu.  Ekonomiści wyjaśniają, że mógł to być efekt niekorzystnego kalendarza, ale ich przewidywania mocno się różnią.

Już dzisiaj poznamy pierwsze wieści o tym, jak gospodarka radziła sobie w sierpniu. Bank HSBC poda odczyt PMI  – wskaźnika wyprzedzającego koniunktury w polskim przemyśle. Zdaniem ekonomistów, drugi miesiąc z kolei pozostaje on powyżej 50 punktów, sygnalizując ożywienie w firmach przemysłowych. Według prognoz, PMI wzrósł do 51,7 pkt z 51,1 pkt w lipcu.

Na poprawiającej się kondycji europejskich gospodarek zyskują polscy eksporterzy. Ekonomiści przewidują, że lipiec (dane NBP za ten miesiąc poznamy we wrześniu) był czwartym miesiącem z kolei, w którym Polska zanotowała nadwyżkę na rachunku bieżącym. Według mediany prognoz wyniosła ona 58 mln euro wobec 574 mln euro w czerwcu.

Wyraźnej poprawy nie widać natomiast na rynku pracy. Według średniej prognoz, zatrudnienie w sierpniu spadło o 0,6 proc. rok do roku, po spadku o 0,7 proc. w lipcu. Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 2,9 proc. To wolniej niż miesiąc wcześniej, więc przy niezmiennej inflacji, realnie w portfelach Polakom zostawało mniej.

Koniec letnich wyprzedaży przełożył się na gorsze wyniki sprzedaży detalicznej. Według średniej wskazań analityków, w  sierpniu sprzedaż wzrosła o 2,9 proc. wobec 4,3 proc. miesiąc wcześniej. W porównaniu z lipcem nie zmieniła się też stopa bezrobocia. Wyniosła 13,1 proc. Rok wcześniej w tym samym miesiącu było to 12,4 proc.

We wtorek, po miesięcznej przerwie wakacyjnej, posiedzenie rozpoczyna Rada Polityki Pieniężnej. Główna stopa procentowa pozostanie na poziomie 2,5 proc. do końca pierwszego kwartału 2014 roku. Tak przewiduje większość ekonomistów ankietowanych przez „Parkiet". Po rozpoczętym w listopadzie ubiegłego roku cyklu obniżek, główna stopa procentowa zatrzymała się na poziomie 2,5 proc., najniższym w historii. Zdecydowana większość ankietowanych przez „Parkiet" ekonomistów jest zdania, że tak pozostanie do końca I kwartału 2014 r.

Gospodarka krajowa
FOR: Na stosunek do prywatyzacji duży wpływ ma to, jak o niej mówimy
Gospodarka krajowa
Nowe dane GUS. Nominalny PKB Polski podwoił się w niecałą dekadę
Gospodarka krajowa
Rośnie kapitalizacja spółek Skarbu Państwa
Gospodarka krajowa
Agencja S&P nie zmieniła ratingu Polski
Gospodarka krajowa
NBP ma już ponad 509 ton złota, więcej niż EBC
Gospodarka krajowa
Tempo podwyżek płac w gospodarce wciąż hamuje. Dane są najsłabsze od trzech lat