Polska znów mniej konkurencyjna

Polska spadła o jedną pozycję, na 42. miejsce, spośród prawie 150 krajów w rankingu konkurencyjności Światowego Forum Ekonomicznego (WEF).

Aktualizacja: 08.02.2017 01:05 Publikacja: 05.09.2013 06:00

Nie zmieniła się natomiast czołówka najbardziej konkurencyjnych państw na świecie. Od lat stanowią ją Szwajcaria, drugi Singapur, trzecia Finlandia, czwarte Niemcy i piąte Stany Zjednoczone.

Polska ocena w tym roku wyniosła 4,46 pkt na 7 możliwych. Dla porównania lider rankingu (od kilku lat jest nim Szwajcaria) otrzymał 5,67 pkt, więc konkurencyjność prymusów także pozostawia sporo do życzenia. Na pociechę można tylko dodać, że jedynym krajem postkomunistycznym, który wyprzedza Polskę, jest Estonia, a na tegorocznej liście nasz kraj wyprzedził Czechy.

Na tym jednak satysfakcja się kończy. Bo ocena Polski jest druzgocąca. Najbardziej ucierpiała innowacyjność naszych firm, która nieustannie się zmniejsza, mimo że dobrze wyszkoliły się one w pozyskiwaniu środków na jej zwiększenie. Przedsiębiorcy krytykują niejasne stawki podatkowe, autorzy raportu surowo oceniają brak dialogu na linii biznes–rząd, nieefektywną biurokrację.

Mocne cechy Polski, które od kilku lat pozwalają się utrzymać w okolicy 40. lokaty, to poprawa komunikacji w różnych kanałach technicznych i technologicznych (od dróg poprzez dostępność Internetu, aż po portale społecznościowe, a także zrównanie zarobków kobiet i mężczyzn).

Zdaniem dr. Piotra Boguszewskiego z Instytutu Ekonomicznego NBP, jednego ze współautorów raportu, konkurencyjność Polski można poprawić dzięki większej elastyczności rynków pracy, wzrostowi efektywności, ale przede wszystkim szkolnictwu, które położy nacisk na innowacyjność.

Globalny Indeks Konkurencyjności, liczony przez World Economic Forum, jest istotny dla zagranicznych inwestorów, którzy traktują go jako wstęp do selekcji rynków, na których będą inwestować, w tym źródło analizy porównawczej.

Gospodarka krajowa
FOR: Na stosunek do prywatyzacji duży wpływ ma to, jak o niej mówimy
Gospodarka krajowa
Nowe dane GUS. Nominalny PKB Polski podwoił się w niecałą dekadę
Gospodarka krajowa
Rośnie kapitalizacja spółek Skarbu Państwa
Gospodarka krajowa
Agencja S&P nie zmieniła ratingu Polski
Gospodarka krajowa
NBP ma już ponad 509 ton złota, więcej niż EBC
Gospodarka krajowa
Tempo podwyżek płac w gospodarce wciąż hamuje. Dane są najsłabsze od trzech lat