Polska w czołówce na rynku fuzji i przejęć

Polska jest jedynym z dwóch krajów w Europie, które w ciągu ostatnich 5 lat odnotowały wzrost wartości transakcji fuzji i przejęć – wynika z raportu kancelarii Allen & Overy.

Aktualizacja: 11.02.2017 11:48 Publikacja: 27.09.2013 12:52

W ciągu ostatnich 5 lat wartość transakcji M&A na całym świecie jest nadal o 49 proc. niższa niż w szczytowym momencie w latach 2006-2007.

Przegoniła nas w rankingu tylko Słowacja ze spektakularnym wzrostem aż o 1 829 proc. dającym jej pierwszą pozycję nawet w światowym rankingu. Mimo tak dynamicznego wzrostu wartość słowackich transakcji M&A stanowi jedynie nieco ponad połowę wartości transakcji realizowanych w Polsce.

Polska, która osiągnęła 1 proc. wzrost wartości transakcji, wyróżnia się szczególnie na tle Węgier, które odnotowały spadek o 80 proc, oraz Niemiec ze spadkiem o 56 proc., a także Czech, w których wartość transakcji M&A spadła o 16 proc.

Według raportu polska stabilność rynku fuzji i przejęć jest dużym osiągnięciem na tle światowych trendów. Transakcje fuzji i przejęć wykazywały bowiem w ciągu ostatnich 5 lat najdotkliwsze spadki. Ich łączna wartość rynkowa jest o 49 proc. mniejsza w porównaniu z okresem 2006-2007, przy czym ilość transakcji M&A spadła jedynie o 18 proc., co jest prawdopodobnie przejawem korygowania się zawyżonych cen aktywów ze szczytowego okresu.

Światowymi liderami w ciągu ostatnich 5 lat w zakresie wartości rynku fuzji i przejęć stały jednak się Chiny. W badanym okresie osiągnęły one wzrost wartości transakcji o 279 proc.

Gospodarka krajowa
FOR: Na stosunek do prywatyzacji duży wpływ ma to, jak o niej mówimy
Gospodarka krajowa
Nowe dane GUS. Nominalny PKB Polski podwoił się w niecałą dekadę
Gospodarka krajowa
Rośnie kapitalizacja spółek Skarbu Państwa
Gospodarka krajowa
Agencja S&P nie zmieniła ratingu Polski
Gospodarka krajowa
NBP ma już ponad 509 ton złota, więcej niż EBC
Gospodarka krajowa
Tempo podwyżek płac w gospodarce wciąż hamuje. Dane są najsłabsze od trzech lat