Największą poprawę Bank Światowy zauważył w procesach dotyczących wydawania pozwoleń na budowę. Tu skoczyliśmy w górę aż o 16 oczek, ze 104 miejsca na 88.
Znaczne postępy poczyniliśmy także pod względem rozpoczynania biznesu (o 8 oczek do góry), ale wciąż znajdujemy się na odległej 116 pozycji. Bank Światowy zaznacza, że w Polsce w 2012 r. udało się przeprowadzić dwie znaczące reformy, właśnie w tych obszarach. Znacznie lepiej oceniane są także nasze regulacje w odniesieniu do rejestracji własności nieruchomości (poprawa o 9 oczek, 54 miejsce). Za to sytuacja polskich przedsiębiorstw pod względem płacenia podatków uległa znacznemu pogorszeniu - o 9 oczek w dół na 113. pozycję.
W takich kategoriach jak uzyskiwanie kredytów, pozyskiwanie dostępu do elektryczności, ochrona inwestorów, handel zagraniczny, prawo upadłościowe, czy dochodzenie należności z umów wypadaliśmy praktycznie bez zmian (choć w tym ostatnim obszarze od 2009 r. poczyniliśmy największe postępy ze wszystkich krajów).
Polska awansowała w Doing Busieness drugi rok z rzędu, ale rok temu skoczyliśmy o 7 oczek do góry. Ale i tak Bank Światowy nie może się Polski nachwalić i wymienia nas wśród państw, które najszybciej od 2005 r. zmniejszą różnice do liderów. "Każdy region ma wiodącego "mistrza" w zakresie poprawy regulacji od 2005 - to Polska dla gospodarek krajów OECD o wysokim dochodzie to Polska, czy Chiny dla Wschodniej Azji i Pacyfiku" - piszą autorzy raportu.
Co ciekawe, wedle ubiegłorocznego rankingu zajmowaliśmy 55 miejsce, a nie 48 jak podaje tegoroczny raport. Bank Światowy co roku przeszacowuje bowiem swoje poprzednie wyniki.