W październiku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 26 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji wyrobów z metali – o 11,5 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 11,0 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 10,5 proc., urządzeń elektrycznych – o 10,2 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 9,7 proc., metali – o 9,4 proc. oraz mebli – o 9,0 proc.

Spadek produkcji wystąpił w 8 działach, m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 8,5 proc.,  maszyn i urządzeń – o 7,1 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 4,4 proc. oraz w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 0,8 proc. .

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja przemysłowa ukształtowała się na poziomie o 3,8 proc. wyższym niż rok temu, wobec wzrostu o 5 proc. we wrześniu.

GUS podał także, że produkcja budowlano-montażowa była w październiku br. o 3,2 proc.  niższa niż przed rokiem wobec 4,8 proc. spadku we wrześniu.

- Zgodnie z oczekiwaniami tempo wzrostu produkcji przemysłowej w ujęciu rocznym obniżyło się w październiku w stosunku do odnotowanego we wrześniu, przy czym w dużej mierze jest to efekt wysokiej bazy statystycznej z 2012 r. – komentuje Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego. Wyjaśnia, że rok temu październik miesiącem gdzie produkcja jednorazowo silnie wzrosła. - Należy jednak podkreślić, że dynamika produkcji sektora przemysłowego przekraczająca 4 proc. jest w obecnych warunkach całkiem przyzwoitym wynikiem i oczekujemy, że w kolejnych miesiącach nastąpi jej dalsze zwiększanie się – dodaje.