Warto zauważyć, że zdobyta w tym roku 42. Pozycja jest jak dotąd najlepszym wynikiem w historii naszego kraju. Na przestrzeni ostatnich pięciu lat Polska poprawiła swój wynik o 4,5 pkt, a w ujęciu rok do roku odnotowaliśmy zmianę o 1,6 pkt. na plus. Jest to zasługa odnotowanej poprawy w takich zakresach jak poziomu korupcji (+5,2), fiskalizmu (+6,0), wydatków publicznych (+3,9) oraz polityki monetarnej (+3,5).
Polska osiągnęła też największą poprawę w regionie europejskim. Spośród 43 badanych państw Starego Kontynentu Polska znajduje się na 19. pozycji co oznacza awans o 4 oczka względem poprzedniej edycji rankingu. Polska określana jest mianem kraju „umiarkowanie wolnego" w zakresie gospodarki.
Wśród krajów europejskich w czołówce utrzymują się: Szwajcaria – 80,5; Estonia – 76,8; Irlandia – 76,6; Dania – 76,3; Wielka Brytania – 75,8.
– Chciałbym podkreślić, że Polska musi przestrzegać tych samych regulacji europejskich, co inne kraje. Zatem modne wśród rządzących zrzucanie własnych niepowodzeń i zaniechań na Unię Europejską to delikatnie rzecz ujmując mijanie się z prawdą. Jest dla mnie niezrozumiałe, że kolejne rządy nie usuwają biurokratycznych barier. Tymczasem są to proste i w zasadzie „bezkosztowe" rezerwy. Sami krępujemy sobie ręce i hamujemy swój rozwój – powiedział Robert Gwiazdowski, Prezes Warsaw Enterprise Institute.
W czołówce światowej rankingu znajdują się: Hong Kong – 89,6; Singapur – 89,4; Nowa Zelandia – 82,1; Australia – 81,4; Szwajcaria – 80,5; Kanada – 79,1; Chile – 78,5; Estonia – 76,8; Irlandia – 76,6; Mauritius – 76,4. The Heritage Foundation za kraje w pełni wolne gospodarczo uznaje te państwa, które osiągają wynik powyżej 80 pkt, a więc w tegorocznym zestawieniu jedynie: Hong Kong, Singapur, Nową Zelandię, Australię i Szwajcarię. W badaniu brano pod uwagę 178 państw.