Mniejszość senacka reprezentowana przez Grzegorza Biereckiego wnioskowała z kolei o zniesienie warunków ograniczających.
Komisja Budżetu i Finansów Publicznych zaproponowała dziewięć poprawek, które mają przywrócić w dużej części pierwotną wersję ustawy, między innymi powrót do podziału kosztów przewalutowania po połowie między bank i klienta oraz rozłożenia go w czasie.
Wersja ustawy, którą przegłosował Sejm, czyli przenosząca 90 procent kosztów przewalutowania na banki, została uznana przez Komitet Stabilności Finansowej za zagrażającą stabilności systemu finansowego. Według wyliczeń KNF taki wariant oznaczałby po stronie banków stratę w wysokości 22 mld zł.
– Wzięliśmy pod uwagę skutki ustawy i jej wpływ na rynek finansowy i kapitałowy. Jesteśmy za to odpowiedzialni – powiedział senator Kazimierz Kleina, przewodniczący senackiej komisji. Dodał, że zwłaszcza osoby, które lokują oszczędności w bankach, powinny mieć pewność, że system jest stabilny.
Z kolei senator Grzegorz Bierecki (twórca systemu SKOK) skrytykował ustawę i zgłosił poprawki, które miałyby znieść warunki ograniczające grupę kredytobiorców uprawnionych do skorzystania z ustawy, m.in. znieść kryterium metrażu i LtV (relacja wartości kredytu do wartości kredytowanej nieruchomości). Jego zdaniem ustawa przynosi ryzyko i chaos prawny.