Banki: Senatorowie chcą zmian

W czwartek Senat debatował nad tzw. ustawą frankową (do momentu zamknięcia tego wydania gazety dyskusja jeszcze się nie zakończyła). Komisja Budżetu i Finansów Publicznych opowiedziała się za przywróceniem jej pierwotnych założeń.

Aktualizacja: 06.02.2017 19:44 Publikacja: 04.09.2015 06:00

Mniejszość senacka reprezentowana przez Grzegorza Biereckiego wnioskowała z kolei o zniesienie warunków ograniczających.

Komisja Budżetu i Finansów Publicznych zaproponowała dziewięć poprawek, które mają przywrócić w dużej części pierwotną wersję ustawy, między innymi powrót do podziału kosztów przewalutowania po połowie między bank i klienta oraz rozłożenia go w czasie.

Wersja ustawy, którą przegłosował Sejm, czyli przenosząca 90 procent kosztów przewalutowania na banki, została uznana przez Komitet Stabilności Finansowej za zagrażającą stabilności systemu finansowego. Według wyliczeń KNF taki wariant oznaczałby po stronie banków stratę w wysokości 22 mld zł.

– Wzięliśmy pod uwagę skutki ustawy i jej wpływ na rynek finansowy i kapitałowy. Jesteśmy za to odpowiedzialni – powiedział senator Kazimierz Kleina, przewodniczący senackiej komisji. Dodał, że zwłaszcza osoby, które lokują oszczędności w bankach, powinny mieć pewność, że system jest stabilny.

Z kolei senator Grzegorz Bierecki (twórca systemu SKOK) skrytykował ustawę i zgłosił poprawki, które miałyby znieść warunki ograniczające grupę kredytobiorców uprawnionych do skorzystania z ustawy, m.in. znieść kryterium metrażu i LtV (relacja wartości kredytu do wartości kredytowanej nieruchomości). Jego zdaniem ustawa przynosi ryzyko i chaos prawny.

– 17 września można oczekiwać wyroku Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu dotyczącego skargi rządu węgierskiego, który to wyrok ma przesądzić o kwalifikacji takich produktów. Skutki tego wyroku mogą być daleko idące również dla ważności umów zawartych przez kilkaset tysięcy obywateli polskich – powiedział w Senacie Bierecki. Dodał, że zwróci się do prezydenta, aby przed ewentualnym podpisaniem tej ustawy zapoznał się z wyrokiem Trybunału i przeanalizował jego skutki w kontekście tej ustawy.

Z kolei szef KNF Andrzej Jakubiak tłumaczył, że proponowane przez senacką komisję poprawki pozwalają nie tylko przywrócić proporcje 50/50, ale również rozłożyć skutki ustawy w czasie.

– Koszt dla sektora w takim wariancie i tak byłby spory, bo wyniósłby około 13 mld zł, co oznacza, że byłby porównywalny z całorocznym jego zyskiem – dodał. Jego zdaniem wina leży po obu stronach, więc taki podział kosztów jest uzasadniony.

Gospodarka krajowa
Polska wśród liderów AI w regionie. Biznes ma jednak pewne „ale”
Gospodarka krajowa
Tusk spotkał się ze zespołem Brzoski. Upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią”
Gospodarka krajowa
Premier na GPW. Znów duże oczekiwania i znów duże rozczarowanie rynku
Gospodarka krajowa
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Gospodarka krajowa
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Gospodarka krajowa
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe