Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ma to jednak związek przede wszystkim z normalizacją sytuacji większych przedsiębiorstw po ograniczeniach w dostawach energii elektrycznej, jakie nastąpiły w sierpniu, a nie gwałtowną poprawą koniunktury biznesowej – to główny wniosek płynący z najnowszego odczytu Indeksu Optymizmu Przedsiębiorców, który powstaje na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród członków Pracodawców RP.
We wrześniu wskaźnik przyjął wartość 115,2 pkt w zakresie oceny bieżącej sytuacji biznesowej wobec 108,9 pkt w sierpniu. Pogorszyła się natomiast prognoza sytuacji przyszłej w perspektywie najbliższych sześciu miesięcy – ze 126,3 pkt w poprzednim miesiącu do 122,9 pkt we wrześniu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Niemal dwie trzecie firm w naszym kraju chce zwiększyć wdrożenia sztucznej inteligencji. Plasuje nas to na trzecim miejscu w Europie Środkowo-Wschodniej. Co ciekawe, najwięcej wątpliwości mają przedsiębiorstwa z najdłuższym stażem na rynku.
Pierwszy etap akcji deregulacyjnej przyniósł już 125 projektów zmian ustawowych. Rząd zapowiada, że upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią” jego działania.
Podczas poniedziałkowej konferencji premiera Donalda Tuska na GPW znów zabrakło konkretów m.in. w sprawie zmian w podatku Belki czy też większych limitów w ramach IKE i IKZE.
Inflacja wchodzi już do przedziału celu NBP i tylko w mało prawdopodobnym scenariuszu się z niego symbolicznie wychyli w ostatnim kwartale br. – wynika z nowej projekcji inflacyjnej NBP.
Jesteśmy skłonni dalej obniżać stopy procentowe, jeśli inflacja będzie się zachowywać tak, jak to przewidujemy – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła na lipcowym posiedzeniu stopy procentowe o 25 punktów bazowych, w tym stopę referencyjną NBP do poziomu 5 proc.