Ma to jednak związek przede wszystkim z normalizacją sytuacji większych przedsiębiorstw po ograniczeniach w dostawach energii elektrycznej, jakie nastąpiły w sierpniu, a nie gwałtowną poprawą koniunktury biznesowej – to główny wniosek płynący z najnowszego odczytu Indeksu Optymizmu Przedsiębiorców, który powstaje na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród członków Pracodawców RP.
We wrześniu wskaźnik przyjął wartość 115,2 pkt w zakresie oceny bieżącej sytuacji biznesowej wobec 108,9 pkt w sierpniu. Pogorszyła się natomiast prognoza sytuacji przyszłej w perspektywie najbliższych sześciu miesięcy – ze 126,3 pkt w poprzednim miesiącu do 122,9 pkt we wrześniu.
Decydujący wpływ na wysoką ocenę w zakresie sytuacji bieżącej ma fakt, że punktem odniesienia był okres, kiedy polska gospodarka cierpiała na skutek ograniczeń w dostawach energii elektrycznej. Powrót do normalnego stanu rzeczy wywołał więc duży wzrost wartości składowych Indeksu Optymizmu Przedsiębiorców. W tym kontekście nie powinno budzić zdziwienia to, że tym sektorem, który najbardziej wpłynął na poprawę wskaźnika sytuacji bieżącej, jest przemysł.
W efekcie ogólna ocena aktualnej kondycji biznesowej wzrosła aż o 6,3 pkt, co oznacza rekordową poprawę, osiągając tym samym najwyższy poziom w 19-miesięcznej historii badania. Mając na uwadze to, że tak dobry wynik (podobnie jak słaby sierpniowy rezultat) jest w istotnej mierze skutkiem wystąpienia nadzwyczajnych zdarzeń, jego utrzymanie w kolejnych okresach może okazać się trudne.
Autorzy badania zwracają uwagę, że dalej pogarszają się prognozy odnoszące się do przyszłej sytuacji biznesowej ankietowanych przedsiębiorstw. Najbardziej pesymistycznie nastawione są firmy przemysłowe. Szczególnie złe są wskazania przedsiębiorstw z branży wydobywczej.