Awans Polski w rankingu konkurencyjności

Polska zajęła 41. miejsce wśród 140 krajów w tegorocznej edycji Rankingu Konkurencyjności World Economic Forum. Rok wcześniej zajmowaliśmy 43. pozycję.

Aktualizacja: 06.02.2017 17:42 Publikacja: 30.09.2015 11:21

Awans Polski w rankingu konkurencyjności

Foto: Fotorzepa/Jerzy Dudek

Ranking opiera się przede wszystkim na ocenach przedsiębiorców, w 12 filarach dotyczących różnych aspektów gospodarki. Awans udało się nam uzyskać dzięki poprawie oceny otoczenia makroekonomicznego, gdzie awansowaliśmy aż o 17 miejsc, na 46. Jak wyjaśniał na dzisiejszej konferencji prasowej prof. Piotr Boguszewski z NBP, który koordynuje badanie WEF dla Polski, w ubiegłym roku spadło zadłużenie sektora finansów publicznych oraz deficyt (warto tu przypomnieć, że dług spadł poprzez umorzenie obligacji skarbowych wcześniej znajdujących się w aktywach OFE).

Przedsiębiorcy wyraźnie lepiej ocenili infrastrukturę, choć – co może nieco dziwić – nie odczuwają oni jakiejś bardzo zdecydowanej poprawy. – Trwające inwestycje infrastrukturalna przynoszą efekty, ale wciąż w działalności biznesowej jakość np. dróg, jest sporą przeszkodą – wyjaśniał Boguszewicz. Widać także pewną poprawę innowacyjności (awans o 6 pozycji), ale tutaj wciąż znajdujemy się na odległym miejscu.

- Cieszy nasz awans i odwrócenie lekkiej tendencji spadkowej konkurencyjności polskiej gospodarki – komentował Boguszewski. – Ale chciałoby się już awansować do pierwszej 30. By tego dokonać trzeba jednak wykonać sporo pracy – dodał.

Wciąż największą barierą w oczach przedsiębiorców jest prawo podatkowe , bariery prawa pracy, nieefektywną administrację publiczną oraz nadmierny fiskalizm. Słabo została oceniona efektywność polskiego rynku pracy. Z jednej strony bardzo wysoko w rankingu oceniona została elastyczność kształtowania płac (28 miejsce). Z drugiej zaś jako istotne problemy (90-120 miejsce na świecie) zostały wskazane nieoptymalne relacje pracodawcy-pracobiorcy, negatywny wpływ systemu podatkowego na motywację pracowników oraz odpływ netto kapitału ludzkiego.

Mocnymi stronami polskiej gospodarki pozostają tradycyjnie edukacja oraz duży potencjał rynkowy (choć brakuje instytucji spinających ten potencjał np. klastrów). Dobrze wypadamy też po względem poziomu przestępczości, stabilności cen oraz stabilności sytuacji ustrojowej.

Do najlepszej trójki w Rankingu Konkurencyjności wciąż zaliczają się po kolei: Szwajcaria, Singapur i Stany Zjednoczone. W rankingu zyskują Niemcy, którzy ponownie znaleźli się tuż za podium. Polska pozostaje jedną z najbardziej konkurencyjnych wśród krajów postkomunistycznych. Jednak wyraźnie wyprzedza nas Estonia (30. miejsce w rankingu), Czechy (31. miejsce) oraz Litwa (36. miejsce).

W ciągu ostatnich 10 lat Polska poprawiła w samym rankingu swoją pozycję o 6 miejsc. W grupie tzw. krajów „przegranych", które najwięcej straciły w rankingu w czasie ostatniej dekady, są trzy państwa postsocjalistyczne naszego regionu: Słowacja (-31), Bośnia i Hercegowina (-29) i Węgry (-25); Swoją pozycję w rankingu w latach 2006-2015 znacząco poprawiły zaś Rumunia oraz Bułgaria (po +20) i Macedonia (+24). W całej Europie wciąż widać zróżnicowanie pomiędzy południem, a północą kontynentu, choć Włochy czy Hiszpania w tym zestawieniu radzą sobie coraz lepiej. W ogonie europejskiego rankingu znajduje się Grecja i Ukraina.

Gospodarka krajowa
Agencja S&P nie zmieniła ratingu Polski
Gospodarka krajowa
NBP ma już ponad 509 ton złota, więcej niż EBC
Gospodarka krajowa
Tempo podwyżek płac w gospodarce wciąż hamuje. Dane są najsłabsze od trzech lat
Gospodarka krajowa
Kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu pod znakiem zapytania
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Gospodarka krajowa
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Gospodarka krajowa
Gołębia Rada coraz mniej lęka się inflacji i ścina stopy procentowe