Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 27.04.2016 06:00 Publikacja: 27.04.2016 06:00
Foto: GG Parkiet
We wtorek Narodowy Bank Węgier (MNB) obniżył swoją główną stopę procentową o 0,15 pkt proc., do 1,05 proc. Poprzedniej obniżki dokonał zaledwie miesiąc wcześniej, przerywając półroczny okres stabilizacji kosztu kredytu. Tamta decyzja była dla ekonomistów sporym zaskoczeniem, bo MNB deklarował, że zamierza utrzymywać stopy bez zmian do końca 2017 r. Ich kwietniowa obniżka niespodzianką już nie była. Co więcej, ekonomiści spodziewają się, że węgierski bank centralny na tym cyklu łagodzenia polityki pieniężnej nie skończy.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Tym samym referencyjna stopa NBP spada do 5,25 proc. To pierwszy ruch RPP od ponad półtora roku.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
W I kwartale produkcja samochodów osobowych w Polsce zmalała w porównaniu z ubiegłym rokiem aż o 70 proc.
Rada Polityki Pieniężnej obniży 7 maja stopy procentowe o 50 punktów bazowych - niemal jednogłośnie uważa blisko 20 ekonomistów i zespołów analitycznych ankietowanych przez „Rzeczpospolitą” i „Parkiet”.
PMI dla polskiego sektora przetwórczego wyniósł w kwietniu 50,2 pkt – podało S&P Global. Wskaźnik trzeci raz z rzędu jest powyżej neutralnego poziomu 50 pkt, acz jednocześnie najniżej od trzech miesięcy. Niepokoją m.in. nastroje w branży.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Inflacja w Polsce w kwietniu wyniosła 4,2 proc. rok do roku – podał w środę Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku.
Większość uczestników Panelu Ekonomistów z życzliwością patrzy na ewentualność wprowadzenia w Polsce podatku katastralnego. Resort finansów tego nie planuje.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas