Zespół pod kierownictwem Tomasza Koniecznego, partnera PWC, członka kapituły „The Best Annual Report", zwraca uwagę, że dziś na słabą przejrzystość i nieprzystosowanie do jednostki prezentowanego sprawozdania finansowego zwracają uwagę właściwie wszyscy – użytkownicy sprawozdań, ich autorzy, czy organy regulacyjne. Krytykowane są w szczególności sztywny szablonowy sposób oraz kolejność prezentacji informacji, oparte na powtarzalnym wzorcu i standardowych opisach.
Eksperci podkreślają, że sprawozdania finansowe za lata 2015-2017 będą przygotowywane na względnie stałej bazie. - Zwracamy jednak szczególną uwagę na zmiany MSSF 8 dotyczące wymogu ujawnienia informacji o agregacji segmentów oraz zmiany MSR 1 dotyczące prezentacji sprawozdania finansowego, a także zmian MSR 7 w zakresie ujawniania informacji o zmianach w finansowaniu zewnętrznym – wymieniają. Informują, że subtelne zmiany wprowadzone do MSR 1 umożliwiają przyjęcie większej elastyczności, przez co sporządzający mogą dokonać optymalizacji prezentacji danych, polegającej na eliminacji niepotrzebnych informacji i uwypukleniu tych, które są istotne z perspektywy oceny jednostki oraz uzyskaniu formy prezentacji bardziej przyjaznej dla inwestorów. Warto podkreślić, że jednocześnie standard ten zawiera uszczegółowienia w odniesieniu do prezentacji niezdefiniowanych mierników (tzw. sum cząstkowych). I tak np. prezentacja EBITDA w sprawozdaniu z wyniku finansowego będzie możliwa tylko wtedy, gdy spełnione są ścisłe warunki przewidziane w standardzie.
- Z kolei zmiana wynikająca z MSR 7 wprowadza obowiązek zawarcia w sprawozdaniu finansowym ujawnienia umożliwiającego użytkownikom sprawozdania oceny zmian w zobowiązaniach, wynikających z działalności finansowej, włączając w to zmiany wynikające z przepływów gotówkowych oraz zmiany bezgotówkowe – informują eksperci. Podkreślają, że jedną z metod spełnienia tego wymogu jest przedstawienie uzgodnienia stanów bilansowych zadłużenia z podaniem podziału na poszczególne rodzaje zmian np. zaciągnięcie, spłata, zmiana z tytuły nabycia jednostki, zmian a z tytułu różnic kursowych. -W latach 2018 oraz 2019 czekają nas duże zmiany wynikające z wejścia w życie trzech nowych standardów dotyczących rozpoznawania przychodów, umów leasingowych oraz instrumentów finansowych – zapowiadają jednocześnie eksperci. Więcej informacji na ten temat zostanie zaprezentowanych na konferencji „Sprawozdanie finansowe spółki publicznej w aspekcie zmian i raportowania półrocznego „księgowy – audytor – nadzór – rynek"" organizowanej przez Instytut Rachunkowości i Podatków 18 maja 2016 r. w Warszawie.
Audytorów i firmy czeka sporo zmian w związku ze zmieniającymi się przepisami. W tym miesiącu opublikowany został nowy projekt ustawy o biegłych rewidentach. Krzysztof Burnos, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów ocenił że odpowiada on na większość postulatów branży i że ustawodawca skupił się na doregulowaniu rynku badań sprawozdań jednostek zainteresowania publicznego, a więc jednostek o systemowym znaczeniu dla gospodarki. Natomiast wątpliwości budzi jeszcze kilka kwestii, w tym te dotyczące wysokości kar i odpowiedzialności biegłych rewidentów.
Ponadto - w związku z koniecznością implementacji unijnych regulacji - od 3 lipca wejdą w życie przepisy, dotyczące m.in. zapobiegania nadużyciom na rynku kapitałowym. Zniknie też sztywny katalog raportów bieżących.