Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 20.05.2016 06:00 Publikacja: 20.05.2016 06:00
Foto: GG Parkiet
Produkcja sprzedana przemysłu w minionym miesiącu zwiększyła się o 6 proc. rok do roku, po zwyżce o zaledwie 0,5 proc. w marcu. Wtedy wzrost produkcji hamowały efekty kalendarzowe (wczesna Wielkanoc). Ekonomiści spodziewali się więc poprawy w kwietniu, ale nie tak wyraźnej: przeciętnie oczekiwali odczytu na poziomie 3,6 proc. Najbardziej zwiększyła się produkcja wyrobów tekstylnych (o 22,1 proc.) oraz mebli (o 18,4 proc.).
To nie dziwi w świetle danych o sprzedaży detalicznej, która zwiększyła się w kwietniu w cenach stałych o 5,5 proc. rok do roku, po zwyżce o 3 proc. w marcu. Ekonomiści przeciętnie spodziewali się odczytu na poziomie 5,2 proc. Sprzedaż odzieży i obuwia wzrosła o 18 proc. rok do roku, samochodów i motocykli o 17,1 proc., zaś mebli oraz sprzętu RTV i AGD o 14,7 proc. Jak zauważyła Urszula Kryńska, ekonomistka z Banku Millennium, taka struktura wzrostu sprzedaży wskazuje na dobre nastroje konsumentów. Sprzyja im zarówno koniunktura na rynku pracy – w kwietniu fundusz płac w przedsiębiorstwach wzrósł realnie o 8,7 proc. – jak i uruchomiony w minionym miesiącu program 500+.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W środę Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 50 punktów bazowych, do 5,25 proc. (dla referencyjnej stopy NBP). Decyzję komentują ekonomiści.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Tym samym referencyjna stopa NBP spada do 5,25 proc. To pierwszy ruch RPP od ponad półtora roku.
W I kwartale produkcja samochodów osobowych w Polsce zmalała w porównaniu z ubiegłym rokiem aż o 70 proc.
Rada Polityki Pieniężnej obniży 7 maja stopy procentowe o 50 punktów bazowych - niemal jednogłośnie uważa blisko 20 ekonomistów i zespołów analitycznych ankietowanych przez „Rzeczpospolitą” i „Parkiet”.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
PMI dla polskiego sektora przetwórczego wyniósł w kwietniu 50,2 pkt – podało S&P Global. Wskaźnik trzeci raz z rzędu jest powyżej neutralnego poziomu 50 pkt, acz jednocześnie najniżej od trzech miesięcy. Niepokoją m.in. nastroje w branży.
Inflacja w Polsce w kwietniu wyniosła 4,2 proc. rok do roku – podał w środę Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas