Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 13.06.2016 06:00 Publikacja: 13.06.2016 06:00
Prof. Adam Glapiński zastąpi Marka Belkę na stanowisku prezesa Narodowego Banku Polskiego.
Foto: Archiwum
W piątek Sejm powołał Adama Glapińskiego na stanowisko prezesa NBP. Dotychczasowego szefa banku centralnego Marka Belkę zastąpi po złożeniu przysięgi, co nastąpi prawdopodobnie 21 czerwca.
Prezesa NBP powołuje Sejm na wniosek prezydenta. W piątek wskazanego przez Andrzeja Dudę kandydata poparło 284 posłów spośród 442 obecnych na posiedzeniu niższej izby parlamentu. Przeciwko niemu głosowali tylko posłowie PO, którzy uważają – jak powiedziała na posiedzeniu Sejmu Izabela Leszczyna z tego ugrupowania – że Glapiński nie będzie w stanie obronić niezależności NBP.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W środę Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 50 punktów bazowych, do 5,25 proc. (dla referencyjnej stopy NBP). Decyzję komentują ekonomiści.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Tym samym referencyjna stopa NBP spada do 5,25 proc. To pierwszy ruch RPP od ponad półtora roku.
W I kwartale produkcja samochodów osobowych w Polsce zmalała w porównaniu z ubiegłym rokiem aż o 70 proc.
Rada Polityki Pieniężnej obniży 7 maja stopy procentowe o 50 punktów bazowych - niemal jednogłośnie uważa blisko 20 ekonomistów i zespołów analitycznych ankietowanych przez „Rzeczpospolitą” i „Parkiet”.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
PMI dla polskiego sektora przetwórczego wyniósł w kwietniu 50,2 pkt – podało S&P Global. Wskaźnik trzeci raz z rzędu jest powyżej neutralnego poziomu 50 pkt, acz jednocześnie najniżej od trzech miesięcy. Niepokoją m.in. nastroje w branży.
Inflacja w Polsce w kwietniu wyniosła 4,2 proc. rok do roku – podał w środę Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas