Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Prof. Adam Glapiński zastąpi Marka Belkę na stanowisku prezesa Narodowego Banku Polskiego.
W piątek Sejm powołał Adama Glapińskiego na stanowisko prezesa NBP. Dotychczasowego szefa banku centralnego Marka Belkę zastąpi po złożeniu przysięgi, co nastąpi prawdopodobnie 21 czerwca.
Prezesa NBP powołuje Sejm na wniosek prezydenta. W piątek wskazanego przez Andrzeja Dudę kandydata poparło 284 posłów spośród 442 obecnych na posiedzeniu niższej izby parlamentu. Przeciwko niemu głosowali tylko posłowie PO, którzy uważają – jak powiedziała na posiedzeniu Sejmu Izabela Leszczyna z tego ugrupowania – że Glapiński nie będzie w stanie obronić niezależności NBP.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Niemal dwie trzecie firm w naszym kraju chce zwiększyć wdrożenia sztucznej inteligencji. Plasuje nas to na trzecim miejscu w Europie Środkowo-Wschodniej. Co ciekawe, najwięcej wątpliwości mają przedsiębiorstwa z najdłuższym stażem na rynku.
Pierwszy etap akcji deregulacyjnej przyniósł już 125 projektów zmian ustawowych. Rząd zapowiada, że upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią” jego działania.
Podczas poniedziałkowej konferencji premiera Donalda Tuska na GPW znów zabrakło konkretów m.in. w sprawie zmian w podatku Belki czy też większych limitów w ramach IKE i IKZE.
Inflacja wchodzi już do przedziału celu NBP i tylko w mało prawdopodobnym scenariuszu się z niego symbolicznie wychyli w ostatnim kwartale br. – wynika z nowej projekcji inflacyjnej NBP.
Jesteśmy skłonni dalej obniżać stopy procentowe, jeśli inflacja będzie się zachowywać tak, jak to przewidujemy – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła na lipcowym posiedzeniu stopy procentowe o 25 punktów bazowych, w tym stopę referencyjną NBP do poziomu 5 proc.