Polak hojniejszy na wakacjach

Wzrost zamożności społeczeństwa przekłada się na chęć spędzenia urlopu poza miejscem zamieszkania. Aż 1,4 mln osób więcej niż roku temu planuje wakacje w tym roku.

Publikacja: 14.06.2016 11:45

Polak hojniejszy na wakacjach

Foto: 123RF

Tak wynika z corocznych badań Mondial Assistance przeprowadzonych prze Ipsos. badanie to sprawdza m.. in. kierunki planowanych wyjazdów wakacyjnych, przewidywanych wydatków czy obaw związanych z wyjazdem.

- Tak duży wzrost skorych na wakacyjny wyjazd z punktu widzenia branży to znakomita wiadomość - mówi Tomasz Frączek, prezes Modila Assistance. - Trudno powiedzieć z czego to wynika, przyczyną może być wzrost zamożności społeczeństwa - dodaje.

Z takiego wyniku zadowolony jest Krzysztof Piątek, prezes biura podróży Neckermann. - Ten wzrost w tak trudnych czasach jest bardzo pozytywnym przekazem - wskazuje Piątek.

Na wzrost zamożności wskazuje także zmniejszenie grupy osób które deklarowały, że nie pojadą z przyczyn finansowych wskazuje na większą zamożność. Odsetek takich osób spadł z 49 proc. rok temu do 46 proc.

Według ankiety 8 proc. Polaków nigdy nie było na wakacjach. Rok temu całkowity brak wyjazdów wakacyjnych w swoim życiu deklarowało więcej bo 12 proc. - To wciąż smutny wskaźnik – mówił prezes Mondial Assistance. Cieszy jednak, że wskaźnik ten z roku na rok spada - zaznacza. Rośnie grupa ludzi którzy wyjeżdżają. Jak deklarujemy, w ubiegłym roku na urlopie była połowa z nas. Rok temu wskaźnik ten wynosił 44 proc.

Wśród kierunków planowanych wyjazdów jest nowy lider – Hiszpania i Wyspy Kanaryjskie. Rok temu Hiszpania była dopiero na czwartym miejsc wśród najchętniej wybieranych krajów na urlop. Grecja, tradycyjnie ulubiony kierunek polskich wczasowiczów spadł aż na czwarte miejsce za Chorwację i Włochy. Spadek odnotowała także Turcja, która rok temu zajmowała piąte najchętniej uwzględniane w wakacyjnych planach wyjazdowych Polaków miejsce, a teraz znalazła się dopiero na miejscu 9.

Zdaniem Tomasza Frączka może być to efektem niestabilnej sytuacji geopolitycznej związanej z falą uchodźców. Wzrost zainteresowania zaliczyła natomiast Francja i Bułgaria.

Wzrost zamożności społeczeństwa potwierdzają też liczby wskazujące na to ile chcemy przeznaczyć na wyjazd . Udział ankietowanych mogących sobie pozwolić na wydatek na urlop w kraju do 1000 zł spadł z 40 do 29 proc. W przypadku wyjazdu zagranicznego wskaźnik ten zmniejszył się z 7 do 5 proc. W przedziale wydatków 2,5-3 tys zł udział ten dla wyjazdów krajowych zwiększył się o 1 punkt procentowy natomiast dla urlopu za granicą wzrost wyniósł aż 5 punktów procentowych – z 12 do 17 proc.

Gospodarka krajowa
RPP obniżyła stopy procentowe, ekonomiści komentują. "Rozsądna decyzja"
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Stopy procentowe w dół o 50 punktów bazowych. RPP nie zaskoczyła
Gospodarka krajowa
Polski przemysł motoryzacyjny zaczyna się kurczyć
Gospodarka krajowa
Rusza posiedzenie RPP. Brak obniżki stóp procentowych będzie sensacją
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy