Rynek pracy: Wciąż bez silnej presji płacowej

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w maju o 2,8 proc. rok do roku, czyli tak jak w kwietniu – podał GUS. Taki wynik był zgodny z oczekiwaniami rynkowymi.

Publikacja: 17.06.2016 06:10

Rynek pracy: Wciąż bez silnej presji płacowej

Foto: GG Parkiet

Z kolei przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 4,1 proc. rok do roku wobec 4,6 proc. wzrostu w kwietniu. To wynik znacznie niższy od konsensusu rynkowego na poziomie 4,7 proc.

– Zatrudnienie w firmach wyniosło w maju 5734 tys., czyli o 3,9 tys. więcej niż w kwietniu. I był to pod tym względem najlepszy maj od 2010 r. Dane potwierdzają, że popyt na pracę pozostaje mocny – analizuje Piotr Bielski, ekonomista BZ WBK.

– Od początku roku przybyło już 107,8 tys. etatów, podczas gdy w okresie porównywalnym rok temu było to przyrost o 28,1 tys. – wylicza Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego. – Biorąc pod uwagę również to, że stopa bezrobocia znajduje się na jednocyfrowym, najniższym od 2008 roku poziomie, ogólną sytuację na polskim rynku pracy można określić jako dobrą – dodaje.

– Co ciekawe, choć mamy kontynuację solidnego tempa wzrostu popytu na pracę, presja płacowa wciąż nie jest silna – zauważa Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Plus Banku. – Co jest dosyć zaskakujące, biorąc pod uwagę sygnalizowane w wynikach różnych badań nasilające się problemy przedsiębiorców z zatrudnianiem pracowników o odpowiednich kwalifikacjach – dodaje.

– Dane o płacach są rzeczywiście raczej rozczarowujące – uważa też Bielski. – A ponieważ nie znamy szczegółowej struktury danych dla sektorów, to trudno jednoznacznie stwierdzić, co jest źródłem niespodzianki. My spodziewaliśmy się przyśpieszenia dynamiki płac, ze względu na już realizowane podwyżki w sieciach handlowych. Może byliśmy zbyt optymistyczni, może też wynik w całym sektorze firm został obniżony przez inną branżę – np. przez górnictwo – rozważa.

W kolejnych miesiącach ekonomiści oczekują, że wzrost płac w końcu przyspieszy, ponieważ – jak zauważa BZ WBK – polska gospodarka zbliża się do stanu pełnego zatrudnienia, istotnych zwyżek można się prawdopodobnie spodziewać w handlu i usługach, które są najbardziej narażone na niedostatki siły roboczej.

Choć wzrost płac w maju nie zachwycił, nie zmienia to faktu, że dynamika dochodów do dyspozycji gospodarstw domowych znajduje się obecnie na wieloletnich maksimach – podkreśla mBank. W ujęciu nominalnym roczny wzrost o 7,0 proc., a w ujęciu realnym o 7,9 proc. Ekonomiści spodziewają się więc przyspieszenia konsumpcji prywatnej w II kwartale. acw

Gospodarka krajowa
RPP obniżyła stopy procentowe, ekonomiści komentują. "Rozsądna decyzja"
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Stopy procentowe w dół o 50 punktów bazowych. RPP nie zaskoczyła
Gospodarka krajowa
Polski przemysł motoryzacyjny zaczyna się kurczyć
Gospodarka krajowa
Rusza posiedzenie RPP. Brak obniżki stóp procentowych będzie sensacją
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy