Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 14.07.2016 06:16 Publikacja: 14.07.2016 06:16
Foto: GG Parkiet
Drugi kwartał tego roku obfitował w zaskakujące dane. W maju ukazał się odczyt o PKB w I kwartale, który okazał się wyraźnie niższy, niż oczekiwała większość ekonomistów. Stało się tak m.in. za sprawą nieoczekiwanego spadku inwestycji. Słabość w tym obszarze przekładała się w ostatnich miesiącach na dynamikę produkcji budowlano-montażowej, której dwucyfrowe spadki (w ujęciu rok do roku) regularnie zaskakiwały prognostów. W czerwcu oczekiwanie na brytyjskie referendum w sprawie przynależności do UE, a później jego nieoczekiwany wynik skutkowały z kolei dużą zmiennością na rynkach finansowych. Nic dziwnego, że miniony kwartał przyniósł spore przetasowania w naszym konkursie prognostycznym (o jego zasadach więcej piszemy w ramce obok).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W środę Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 50 punktów bazowych, do 5,25 proc. (dla referencyjnej stopy NBP). Decyzję komentują ekonomiści.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Tym samym referencyjna stopa NBP spada do 5,25 proc. To pierwszy ruch RPP od ponad półtora roku.
W I kwartale produkcja samochodów osobowych w Polsce zmalała w porównaniu z ubiegłym rokiem aż o 70 proc.
Rada Polityki Pieniężnej obniży 7 maja stopy procentowe o 50 punktów bazowych - niemal jednogłośnie uważa blisko 20 ekonomistów i zespołów analitycznych ankietowanych przez „Rzeczpospolitą” i „Parkiet”.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
PMI dla polskiego sektora przetwórczego wyniósł w kwietniu 50,2 pkt – podało S&P Global. Wskaźnik trzeci raz z rzędu jest powyżej neutralnego poziomu 50 pkt, acz jednocześnie najniżej od trzech miesięcy. Niepokoją m.in. nastroje w branży.
Inflacja w Polsce w kwietniu wyniosła 4,2 proc. rok do roku – podał w środę Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas