Do tych pierwszych powinniśmy zaliczyć po pierwsze autorów raportów rocznych, czyli spółki. Niestety błędnym jest stwierdzenie, że spółki czytają swoje raporty roczne. Najlepiej znanym elementem raportu rocznego jest sprawozdanie finansowe. Jest to dokument audytowany przez biegłego rewidenta, a więc też dokładnie analizowany i weryfikowany przez różne komórki. Dużo gorzej wygląda znajomość sprawozdania z działalności. W tym obszarze zaobserwowaliśmy 2 zjawiska, albo spółka ma taki sam schemat sprawozdania z działalności od momentu debiutu, i z roku na rok aktualizuje tylko dane finansowe, albo ,co roku weryfikuje zawartość tej części raportu rocznego, tak w treści jak i formie, co wskazuje na większą dbałość o rzetelniejsze informowanie rynku o swojej sytuacji. Nie znaczy to jednak, że taka spółka zna swoje sprawozdanie z działalności, ponieważ często poszczególne części tego dokumentu przygotowują odrębne zespoły, które słabo komunikują się między sobą i na ogół nie ma osoby, która pełni funkcję „redaktora" całego dokumentu. Wpływa to negatywnie na spójność i przejrzystość tej części raportu.
Kolejną grupą zawodową, czytającą raporty roczne są biegli rewidenci. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że biegli rewidenci zasadniczo koncertują się na przeprowadzeniu badania sprawozdania finansowego i wydaniu opinii, weryfikując dodatkowo zgodność danych finansowych zawartych w sprawozdaniu z działalności.
Tak więc, to od spółki i biegłego rewidenta zależy w dużej mierze jakość informacji finansowej w raporcie rocznym! Oznacza to, że biegli rewidenci mają ogromny wpływ na wartość użytkową raportów rocznych w najważniejszej, bo finansowej jego części.
Nie jest to jednak cały raport roczny. Pamiętać należy, że analitycy i inwestorzy oceniają „przeszłość", czyli sprawozdanie finansowe, ale kupują „przyszłość", czyli informację, zawartą w sprawozdaniu z działalności. Dlatego warto zadbać o właściwą prezentację spółki, jej modelu biznesowego, plany na przyszłość, informacje niefinansowe etc. , aby pozostali odbiorcy raportów rocznych otrzymywali satysfakcjonującą ich informację.
Dobrym wstępem do modyfikacji raportu rocznego jest udział w konkursie „The Best Annual Report", organizowanym przez Instytut Rachunkowości i Podatków.