Przemysł bliski stagnacji

Koniunktura w polskim sektorze przetwórczym gwałtownie się w lipcu pogorszyła. Sektor rozwijał się najwolniej od września 2014 r.

Publikacja: 01.08.2016 12:26

Przemysł bliski stagnacji

Foto: Fotorzepa, Tomasz Jodłowski tj Tomasz Jodłowski

Wskaźnik PMI, który mierzy aktywność w przemyśle na podstawie ankiety wśród menedżerów logistyki przedsiębiorstw, spadł w lipcu do 50,3 pkt, z 51,8 pkt w czerwcu.

Ankietowani przez „Parkiet" ekonomiści spodziewali się lekkiej zniżki tego wskaźnika, przeciętnie do 51,6 pkt. Z tak niskim odczytem nie liczył się jednak nikt. Najwięksi pesymiści wśród 22 uczestników ankiety oczekiwali zniżki do 50,2 pkt.

Każdy odczyt PMI powyżej 50 pkt oznacza, że aktywność w przetwórstwie przemysłowym zwiększyła się w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Dystans od tej granicy jest jednak miarą tempa wzrostu aktywności. W lipcu było ono najniższe od niemal dwóch lat.

Formułując te prognozy ekonomiści znali już wstępne lipcowe odczyty PMI ze strefy euro, gdzie koniunktura w przemyśle też się nieco pogorszyła, ale pozostała dobra na tle minionego półrocza. W Niemczech, które są głównym partnerem handlowym Polski, PMI nawet wzrósł.

Tymczasem do spadku PMI w Polsce przyczynił się w dużym stopniu subindeks wyrażający napływ nowych zamówień. Spadł on poniżej granicy 50 pkt, co sugeruje, że wśród ankietowanych firm więcej było takich, które odnotowały mniejszą wartość nowych zamówień, niż miesiąc wcześniej. Dotyczy to również zamówień zza granicy. W efekcie firmy ograniczyły poziom bieżącej produkcji. .

- Polscy respondenci nie wskazywali bezpośrednio na Brexit, jako przyczynę spadku aktywności. Tym samym uważamy, że podobnie jak w przypadku gospodarek strefy euro, wpływ wyniku referendum w sprawie Brexit na nastroje w polskim przetwórstwie jest ograniczony – napisali w komentarzu do poniedziałkowych danych ekonomiści banku Credit Agricole w Polsce.

-  Drugą przyczyną silnego pogorszenia koniunktury w polskim przetwórstwie były najprawdopodobniej przerwy urlopowe w fabrykach Volkswagena w Poznaniu i Opla w Gliwicach. Oddziaływały one w kierunku spadku produkcji w branży motoryzacyjnej  - zauważyli.

Optymistycznym akcentem w lipcowym odczycie PMI jest wzrost subindeksu wyrażającego zatrudnienie w firmach przemysłowych. To sugeruje, że firmy oceniają lipcowe pogorszenie koniunktury jako przejściowe.

- Nie przejmujemy się zanadto słabym odczytem PMI. W ostatnich miesiącach wskaźnik ten nie był dobrym prognostykiem produkcji przemysłowej – zauważył Jakub Rybacki, ekonomista z ING Banku Śląskiego.

Gospodarka krajowa
Polska wśród liderów AI w regionie. Biznes ma jednak pewne „ale”
Gospodarka krajowa
Tusk spotkał się ze zespołem Brzoski. Upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią”
Gospodarka krajowa
Premier na GPW. Znów duże oczekiwania i znów duże rozczarowanie rynku
Gospodarka krajowa
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Gospodarka krajowa
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Gospodarka krajowa
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe