PGE
Polska Grupa Energetyczna S.A. jako lider w podsektorze wytwarzania energii elektrycznej oraz kilku innych producentów, a także kilkadziesiąt firm specjalizujących się w sprzedaży prądu (źródło: http://www.ure.gov.pl/pl/rynki-energii/energia-elektryczna/charakterystyka-rynku/6543,2015.html). To oznacza, że na rynku panuje duża konkurencja, co jest bardzo korzystne dla konsumentów.
Jak wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki, od 1 lipca 2007 roku do końca czerwca 2016 roku sprzedawcę energii elektrycznej zmieniło 427 214 gospodarstw domowych, przy czym w ciągu pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku liczba takich zmian wzrosła o 9,2% w stosunku do roku. Wybór nowego sprzedawcy prądu może być ważnym krokiem w kierunku optymalizacji wydatków na energię elektryczną. Trzeba jednak dokładnie przeanalizować oferty dostawców, żeby wybrać rzeczywiście taką, która pozwoli zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Przy okazji warto podkreślić, że zmiana sprzedawcy energii elektrycznej jest bezpłatna. Podpisanie nowej umowy może być korzystne również ze względu na prognozowane wzrosty cen prądu. Wśród ofert sprzedawców energii elektrycznej można znaleźć również takie, które gwarantują stałą cenę nawet przez kilka lat.
Jeśli nie chcemy zmieniać dostawcy energii elektrycznej, możemy zdecydować się na lepsze dopasowanie taryfy do potrzeb naszego gospodarstwa domowego. W tym zakresie dostawcy oferują różne rozwiązania, na przykład taryfę jednostrefową G11 (cena bez zmiany przez całą dobę) albo dwustrefową G12 (niższa cena poza godzinami szczytu).
Jak optymalizować zużycie prądu?
Wysokość rachunków za prąd można także ograniczyć, zmieniając przyzwyczajenia i przywiązując większą wagę do sposobu użytkowania urządzeń elektrycznych w domu. Nie trzeba zrobić radykalnych kroków, wystarczy trochę zdrowego rozsądku. Przede wszystkim warto zidentyfikować urządzenia zużywające najwięcej energii elektrycznej. Można to zrobić chociażby za pomocą watomierza. Gdy już dowiemy się, które sprzęty generują największe koszty, przyjrzyjmy się nie tylko sposobom ich użytkowania, ale również parametrom. Jeśli jest to na przykład stara lodówka, wato zastanowić się nad zakupem nowego modelu o wysokiej klasie energetycznej. Trzeba również nauczyć się rozsądnie korzystać z urządzeń. Takie sprzęty jak zmywarka lub pralka najlepiej włączać, gdy zbierzemy większą ilość prania lub naczyń. Warto także wykorzystywać krótkie programy pracy urządzeń. Podobnie jest z prasowaniem lub gotowaniem tylko koniecznej ilości wody w czajniku.