Optymalizacja kosztów energii elektrycznej w domowym budżecie

Jak wynika z badań TNS Polska, typowe polskie gospodarstwo domowe płaci średnio 176 zł miesięcznie za energię elektryczną, a w przypadku pięcioosobowej rodziny są to nawet 242 zł. Można jednak skutecznie ograniczyć te koszty dzięki ukształtowaniu nowych przyzwyczajeń i zmianie sprzedawcy prądu.

Publikacja: 25.08.2016 17:38

Optymalizacja kosztów energii elektrycznej w domowym budżecie

Foto: ROL

Koszt energii elektrycznej to znacząca pozycja w domowym budżecie, która potrafi niebezpiecznie go nadwerężyć. Jednak często jest to skutek nie tylko wysokiej ceny za 1 kWh, ale także złych nawyków i niefrasobliwości w użytkowaniu urządzeń elektrycznych. W konsekwencji coraz większa część zasobów finansowych musi być przeznaczana na rachunki za prąd. Nie wygląda to dobrze w perspektywie prognoz Komisji Europejskiej, według której średnia cena prądu w Unii Europejskiej będzie rosła w ciągu najbliższych kilku. Można się jednak przed tym zabezpieczyć.

Zmiana sprzedawcy lub taryfy

Liberalizacja rynku energii elektrycznej w 2007 roku w Polsce sprawiła, że otrzymaliśmy możliwość swobodnego korzystania z usług różnych dostawców prądu. Obecnie polska

energetyka

to

PGE

Polska Grupa Energetyczna S.A. jako lider w podsektorze wytwarzania energii elektrycznej oraz kilku innych producentów, a także kilkadziesiąt firm specjalizujących się w sprzedaży prądu (źródło: http://www.ure.gov.pl/pl/rynki-energii/energia-elektryczna/charakterystyka-rynku/6543,2015.html). To oznacza, że na rynku panuje duża konkurencja, co jest bardzo korzystne dla konsumentów.

Jak wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki, od 1 lipca 2007 roku do końca czerwca 2016 roku sprzedawcę energii elektrycznej zmieniło 427 214 gospodarstw domowych, przy czym w ciągu pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku liczba takich zmian wzrosła o 9,2% w stosunku do roku. Wybór nowego sprzedawcy prądu może być ważnym krokiem w kierunku optymalizacji wydatków na energię elektryczną. Trzeba jednak dokładnie przeanalizować oferty dostawców, żeby wybrać rzeczywiście taką, która pozwoli zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Przy okazji warto podkreślić, że zmiana sprzedawcy energii elektrycznej jest bezpłatna. Podpisanie nowej umowy może być korzystne również ze względu na prognozowane wzrosty cen prądu. Wśród ofert sprzedawców energii elektrycznej można znaleźć również takie, które gwarantują stałą cenę nawet przez kilka lat.

Jeśli nie chcemy zmieniać dostawcy energii elektrycznej, możemy zdecydować się na lepsze dopasowanie taryfy do potrzeb naszego gospodarstwa domowego. W tym zakresie dostawcy oferują różne rozwiązania, na przykład taryfę jednostrefową G11 (cena bez zmiany przez całą dobę) albo dwustrefową G12 (niższa cena poza godzinami szczytu).

Jak optymalizować zużycie prądu?

Wysokość rachunków za prąd można także ograniczyć, zmieniając przyzwyczajenia i przywiązując większą wagę do sposobu użytkowania urządzeń elektrycznych w domu. Nie trzeba zrobić radykalnych kroków, wystarczy trochę zdrowego rozsądku. Przede wszystkim warto zidentyfikować urządzenia zużywające najwięcej energii elektrycznej. Można to zrobić chociażby za pomocą watomierza. Gdy już dowiemy się, które sprzęty generują największe koszty, przyjrzyjmy się nie tylko sposobom ich użytkowania, ale również parametrom. Jeśli jest to na przykład stara lodówka, wato zastanowić się nad zakupem nowego modelu o wysokiej klasie energetycznej. Trzeba również nauczyć się rozsądnie korzystać z urządzeń. Takie sprzęty jak zmywarka lub pralka najlepiej włączać, gdy zbierzemy większą ilość prania lub naczyń. Warto także wykorzystywać krótkie programy pracy urządzeń. Podobnie jest z prasowaniem lub gotowaniem tylko koniecznej ilości wody w czajniku.

Zużycie prądu można także skutecznie ograniczyć, rezygnując z oświetlania pomieszczeń, w których nikt nie przebywa. Kolejnym sposobem na oszczędzanie jest wymienienie żarówek na LED-owe. Należy także odłączać ładowarki, gdy urządzenia zostaną naładowane. Dużo kosztuje nas również funkcja stand by. Organizacja Energy Saving Trust szacuje, że urządzenia w trybie gotowości generują nawet 16% kosztów zużycia prądu.

Dzięki zdrowemu rozsądkowi oraz zmianie nawyków można bez problemu ograniczyć poziom zużycia energii elektrycznej, co przekłada się na niższe rachunki. Dobrym rozwiązaniem jest także znalezienie na rynku korzystnej oferty dostawy prądu i zapewnienie sobie niezmiennej ceny za 1 kWh przez kilka lat. Takie działania pozwolą zoptymalizować koszty i uchronią domowy budżet przed nadmiernymi wydatkami.

Gospodarka krajowa
Agencja S&P nie zmieniła ratingu Polski
Gospodarka krajowa
NBP ma już ponad 509 ton złota, więcej niż EBC
Gospodarka krajowa
Tempo podwyżek płac w gospodarce wciąż hamuje. Dane są najsłabsze od trzech lat
Gospodarka krajowa
Kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu pod znakiem zapytania
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Gospodarka krajowa
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Gospodarka krajowa
Gołębia Rada coraz mniej lęka się inflacji i ścina stopy procentowe