Wydarzenia: Ludzie chcą czuć się bezpiecznie

Potrzebne są konkretne działania, by zwiększyć poczucie bezpieczeństwa w Europie i na świecie. Sposoby, jak to zrobić, to jeden z tematów tegorocznego Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie.

Aktualizacja: 30.09.2016 10:55 Publikacja: 30.09.2016 06:00

Brytyjski ekonomista Guy Standing nie znalazł zbyt wielu krytyków swojej idei dochodu podstawowego

Brytyjski ekonomista Guy Standing nie znalazł zbyt wielu krytyków swojej idei dochodu podstawowego

Foto: Archiwum

 

– To nie jest pora na instytucjonalne debaty, dyskusje o reformach w Unii. Ludzie mają ich dość. Chcą, by rozwiązać ich obecne problemy, w tym te związane z bezpieczeństwem – podkreślał Elmar Brok, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego na sesji plenarnej otwierającej drugi dzień Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie, którego partnerem głównym jest „Parkiet".

Uczestnicy sesji rozmawiali o zagrożeniach dla Europy i świata związanych z nowym globalnym nieładem. Przypominali, że kryzys finansowy, fala terroryzmu i fala imigracji drastyczne zwiększyły poczucie niepewności i zagrożenia zarówno w Europie, jak i w USA.

Jak podkreślał Thomas Garrett, wiceprezydent Międzynarodowego Instytutu Republikańskiego (IRI) z USA, również tam rośnie opozycja wobec umów o wolnym handlu, w obawie, że miejsca pracy odpłyną do państw o tańszej sile roboczej. Z kolei mieszkańcy Unii obawiają się konkurencji imigrantów o miejsca pracy i opiekę socjalną. – Musimy teraz pokazać, że zapewnimy bezpieczeństwo w Europie – podkreślał europoseł Janusz Lewandowski, zgadzając się z Elmarem Brokiem, że Europa nie potrzebuje teraz wspaniałych wizji, ale rozwiązywania konkretnych problemów – w tym kryzysu migracyjnego.

Jak przypominał Brok, projekt unijnej służby straży przybrzeżnej pojawił się już na początku tego stulecia, ale zmaterializował dopiero latem tego roku. Wtedy zatwierdzono w Brukseli powołanie Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej, której siedziba będzie w Warszawie, jak przypomniał na środowym otwarciu EFNI Frans Timmermans, pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

O ile unijna straż ma zwiększyć fizyczne poczucie bezpieczeństwa obywateli Europy, o tyle sposobem na większe poczucie bezpieczeństwa pracowników zagrożonych globalizacją i automatyzacją może być gwarantowany dochód podstawowy.

Podczas debaty na temat przyszłości rynku pracy Guy Standing, brytyjski ekonomista będący gorącym orędownikiem wprowadzenia powszechnego, gwarantowanego dochodu niezależnego od pracy, nie spotkał się ze sprzeciwem ani wśród uczestniczących w panelu przedstawicieli biznesu, nauki i polityki, ani wśród siedzących na sali przedsiębiorców. Wprawdzie część uczestników dyskusji zaznaczała, że takie rozwiązanie trzeba by uzupełnić systemem zachęt motywujących ludzi do działania (by nie spędzali życia na grach wideo), ale zgadzano się, że gwarantowany dochód mógłby być dobrym sposobem na zapewnienie poczucia bezpieczeństwa ludziom wobec przyspieszającej automatyzacji i rozwoju sztucznej inteligencji.

-AB

Gospodarka krajowa
Prezes NBP Adam Glapiński: Nie widać przestrzeni do obniżki stóp procentowych
Gospodarka krajowa
Spadek inflacji bazowej nie przekonał RPP
Gospodarka krajowa
Stopy procentowe bez zmian. RPP nie zaskoczyła
Gospodarka krajowa
Inflacja bazowa mocno spadła. Pomógł m.in. program Aktywny Rodzic
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gospodarka krajowa
Eurostat: Produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła o 0,9 proc. rdr w listopadzie
Gospodarka krajowa
Inflacja CPI w grudniu wyniosła rdr 4,7 proc.