Rada nic nie poradzi na spowolnienie

Rada Polityki Pieniężnej na kończącym się w środę posiedzeniu nie zareaguje na spowolnienie wzrostu polskiej gospodarki. Stopy procentowe pozostaną bez zmian.

Aktualizacja: 06.02.2017 12:54 Publikacja: 06.12.2016 16:44

Rada nic nie poradzi na spowolnienie

Foto: Bloomberg

Spośród 23 zespołów ekonomistów, które uczestniczą w konkursie prognostycznym „Parkietu", żaden nie oczekuje zmiany stóp procentowych na grudniowym posiedzeniu RPP.

- W Radzie panuje obecnie szeroki konsensus, że należy utrzymać stopy na dotychczasowym poziomie – zauważyli we wtorkowym komentarzu ekonomiści Banku Millennium.

Po raz ostatni RPP poluzowała politykę pieniężną w marcu ub.r. Od tego czasu główna stopa NBP wynosi 1,5 proc.

Na rzecz jej obniżki przemawia ostatnio hamujący wyraźnie wzrost gospodarczy. W III kwartale br. PKB Polski urósł o zaledwie 2,5 proc., najmniej od trzech lat. Jest niemal pewne, że koniec roku będzie jeszcze słabszy.

- Sądzimy, że prezes NBP (Adam Glapiński) dalej będzie bagatelizował spowolnienie wzrostu i stwierdzi, iż jest ono tylko przejściowe – wskazują ekonomiści BZ WBK.

Gdyby z początkiem przyszłego roku wzrost gospodarczy zaczął przyspieszać, obniżki stóp nie byłyby potrzebne. Tym bardziej, że po ponad dwóch lat w listopadzie wygasła deflacja, w począwszy od tego miesiąca ceny konsumpcyjne w gospodarce zaczną prawdopodobnie rosnąć w ujęciu rok do roku. To, oraz słabość złotego, którą obniżka stóp mogłaby jeszcze spotęgować, przemawiają przeciwko łagodzeniu polityki pieniężnej.

Ekonomiści z BZ WBK zwracają jednak uwagę, że oczekiwania na obniżki stóp mogą się jeszcze pojawić. W ostatnich prognozach, z listopada, Instytut Ekonomiczny NBP założył, że w 2017 r. polska gospodarka powiększy się o 3,6 proc., po wzroście o 3,0 proc. w tym roku. Już dziś wiadomo, że prognoza na ten rok jest zbyt optymistyczna, ale w przyszłym roku gospodarka też może nie przyspieszyć tak, jak przewiduje NBP. Część członków RPP może to przekonać, że obniżka stóp jest potrzebna.

Jest jednak mało prawdopodobne, że wniosek o obniżkę stóp zyska poparcie większości członków tego gremium. Niższy koszt kredytu, jak podkreślał w niedawnym wywiadzie Jerzy Osiatyński z RPP, nie pobudziłby bowiem inwestycji, które są dziś najsłabszym ogniwem gospodarki. Jednocześnie w Radzie powszechne są obawy, że niższe stopy byłyby problemem dla części banków, stwarzając zagrożenie dla stabilności finansowej.

Tylko jeden z 23 zespołów ekonomistów ankietowanych przez „Parkiet" uważa, że RPP obniży stopy przed połową 2017 r. Większość uważa, że pozostaną one na obecnym poziomie co najmniej do końca roku.

Gospodarka krajowa
Agencja S&P nie zmieniła ratingu Polski
Gospodarka krajowa
NBP ma już ponad 509 ton złota, więcej niż EBC
Gospodarka krajowa
Tempo podwyżek płac w gospodarce wciąż hamuje. Dane są najsłabsze od trzech lat
Gospodarka krajowa
Kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu pod znakiem zapytania
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Gospodarka krajowa
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Gospodarka krajowa
Gołębia Rada coraz mniej lęka się inflacji i ścina stopy procentowe