Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Choć te prognozy są nieco wyższe niż poprzednie, z marca br., oczekiwania NBP co do inflacji praktycznie się nie zmieniły. Do końca 2019 r. ma ona pozostawać poniżej celu banku centralnego, który wynosi 2,5 proc.
– Od Polski pachnie stabilnością – powiedział w środę na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej Adam Glapiński, przewodniczący tego gremium i prezes NBP. Jak tłumaczył, obecne tempo rozwoju Polski jest optymalne, bo nie tworzy żadnych napięć w gospodarce.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Decyzje inwestycyjne wiążą się często z dużym ryzykiem; muszą być poprzedzone analizą wielu danych i zmiennych, często pod presją czasową. A czy inwestorzy mają czas na odpoczynek – i jaki?
Nasz kraj od lat imponuje dynamicznym wzrostem, na świecie jest wskazywany jako przykład nie tylko transformacji, ale nawet lidera wzrostu gospodarczego. Sukces ten jest efektem konsekwentnej pracy ludzi, firm i instytucji. Powstaje pytanie – co powinniśmy dalej robić, by utrzymać nasz dynamiczny rozwój gospodarczy?
Rząd zdaje się szukać podatkowych dojnych krów, by podreperować stan finansów państwa. Ale daniny sektorowe są tak samo szkodliwe dla gospodarki jak zwykłe podwyżki podatków – ostrzegają ekonomiści.
Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz wyłożyła swoją wizję polityki mieszkaniowej, w tym zapowiedziała weto dla REIT-ów mieszkaniowych, forsowanie podatku od nadmiarowych lokali i kolejną legislacyjną interwencję.
Sprzedaż detaliczna wzrosła w maju o 4,4 proc. rok do roku – podał GUS. Dane są solidne i bliskie średniej prognoz ekonomistów ankietowanych przez „Parkiet” (4,6 proc.).
Przez to, że większość oszczędności leży na niskooprocentowanych rachunkach, na własne życzenie tracimy źródło finansowania transformacji energetycznej czy technologicznej – mówił do uczestników XIX Forum Funduszy minister finansów Andrzej Domański.