Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 26.10.2017 06:02 Publikacja: 26.10.2017 06:02
Foto: Adobestock
Nie tylko w tym, ale także w przyszłym roku tempo wzrostu polskiej gospodarki przekroczy 4 proc. Ekonomistów formułujących takie prognozy systematycznie przybywa. Część z nich, m.in. z PKO BP i Banku Pocztowego, uważa, że 2018 r. może być nawet bardziej udany niż bieżący. Eksperci obu instytucji przewidują, że w przyszłym roku PKB Polski powiększy się o 4,3 proc., po 4,1–4,2 proc. w tym roku.
– Wbrew oczekiwaniom wysoka baza odniesienia, związana z wprowadzeniem programu 500+ w połowie ub.r., nie stłumiła w II połowie tego roku wzrostu konsumpcji. Utrzymuje się on w pobliżu 5 proc. dzięki wzrostowi dochodów gospodarstw domowych z pracy – tłumaczy Marta Petka-Zagajewska, kierownik zespołu analiz makroekonomicznych PKO BP. To, wraz z ożywieniem inwestycji, które rozpoczęło się prawdopodobnie dopiero w minionym kwartale, zapewni gospodarce szybki rozwój także w 2018 r.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Inflacja w Polsce w kwietniu wyniosła 4,2 proc. rok do roku – podał w środę Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Większość uczestników Panelu Ekonomistów z życzliwością patrzy na ewentualność wprowadzenia w Polsce podatku katastralnego. Resort finansów tego nie planuje.
W najbliższych pięciu latach połowa z dziesięciu największych operatorów może zmienić inwestora. Wartość potencjalnych transakcji fuzji i przejęć mogłaby sięgnąć miliarda złotych.
W kwietniu ponownie wzrosły obawy Polaków o przyszłość. Strach przed bezrobociem jest najsilniejszy od dwóch lat.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Ograniczenie obowiązków informacyjnych polskich emitentów i zmniejszenie liczby wymogów raportowych firm inwestycyjnych - zaproponował deregulacyjny zespół Brzoski, a rząd zdaje się to popierać, bo KPRM pokazał to w swojej prezentacji. Znamy szczegóły
Polska ma dzisiaj już ponad 500 ton złota, a jego udział w rezerwach przekroczył 20 proc. – poinformował prezes NBP Adam Glapiński.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas