Polski przemysł nie nadąża za niemieckim

Polski sektor przemysłowy rozwija się dynamicznie, ale nie aż tak jak niemiecki. Przyczyną tego rozziewu może być nasilający się niedobór pracowników nad Wisłą.

Publikacja: 03.11.2017 05:19

Polski przemysł nie nadąża za niemieckim

Foto: 123rf

Na początku IV kwartału polski przemysł przetwórczy pozostawał w równie dobrej kondycji jak w poprzednich trzech. Korzystając z rosnącego popytu, firmy coraz częściej decydują się na podwyżki cen swoich wyrobów. Taki obraz koniunktury w sektorze przemysłowym wyłania się z październikowego odczytu PMI, wskaźnika obliczanego przez IHS Markit na podstawie ankiety wśród menedżerów logistyki około 200 firm.

PMI spadł wprawdzie w październiku do 53,4 pkt z 53,7 pkt we wrześniu, podczas gdy ankietowani przez „Parkiet" ekonomiści przeciętnie spodziewali się jego zwyżki do 53,9 pkt. Każdy odczyt PMI powyżej 50 pkt oznacza jednak, że przemysł rozwija się w ujęciu miesiąc do miesiąca. Dystans od tej granicy jest zaś miarą tempa tego rozwoju. W październiku było ono takie samo, jak średnio w pierwszych trzech kwartałach tego roku – jak dotąd dla przemysłu bardzo udanego. A szczegółowe wyniki przeprowadzonej na potrzeby PMI ankiety wśród przedsiębiorstw prezentują się bardziej optymistycznie niż obliczany na ich podstawie wskaźnik.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów
Gospodarka krajowa
NBP ma już 20 proc. rezerw w złocie. Będzie duży transport z Londynu do Polski