Eksperci zwracają uwagę m.in. na wciąż niewdrożone – mimo licznych zapowiedzi – normy jakości paliw stałych. – To kluczowa regulacja, która pomoże w walce o czyste powietrze. Dziś nikt nie kontroluje węgla, który jest sprzedawany na rynku detalicznym. To tak, jakby paliwo na stacji benzynowej nie było sprawdzane – tłumaczy Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego.
Pomimo zapowiedzi nie opracowano programu dotyczącego ubóstwa energetycznego, nie rozpoczęto prac nad wprowadzeniem obowiązkowego stopniowego podłączania do sieci ciepłowniczej budynków zlokalizowanych na terenach miejskich i podmiejskich, a także nie wprowadzono do programów sektorowych inicjatyw służących rozwojowi technologii niskoemisyjnych.
Największy postęp według autorów analizy odnotowało Ministerstwo Rozwoju i Finansów, wydając rozporządzenie w sprawie wymagań emisyjnych dla kotłów węglowych. Nowe przepisy mają wyeliminować z rynku piece najgorszej jakości. Rozporządzenie jest jednak nieszczelne. Według ekspertów luki umożliwiają dalszą sprzedaż złej jakości pieców, jeśli tylko producenci zmienią ich etykiety, uznając je np. jako kotły na biomasę.
– Tempo prac budzi zaniepokojenie. Przez dziesięć miesięcy nie udało się rządowi zrealizować w pełni żadnej z obietnic. Oczekujemy od poszczególnych ministrów większej aktywności, a od pani premier koordynacji prac rządu nad działaniami mającymi na celu wyeliminowanie smogu – mówi Dworakowska. Oficjalny apel w tej sprawie Polski Alarm Smogowy wysłał do premier Beaty Szydło.
Również w poniedziałek Mariusz Jędrysek, wiceminister środowiska i główny geolog kraju, przedstawił założenia polityki surowcowej państwa. Zakłada ona m.in. stworzenie ułatwień gospodarczych i podatkowych dla przedsiębiorców, pozyskiwanie surowców poza granicami kraju, bezzbiornikowe magazynowanie substancji w górotworze, pozyskiwanie surowców z odpadów i wykorzystanie energii geotermalnej. Według Jędryska, w ciągu dziesięciu lat ma ruszyć eksploatacja na posiadanej przez Polskę działce na środkowym Atlantyku, bogatej m.in. w siarczki miedzi oraz pierwiastki ziem rzadkich.