Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Maciej Bukowski, prezes think tanku WISE Europa, pracownik naukowy WNE UW
Polska gospodarka rozwija się najszybciej od sześciu lat, stopa bezrobocia jest najniżej od ćwierćwiecza. Tak dobra koniunktura ma jakiś związek z dwoma latami rządów PiS, jak zapewniali ministrowie, podsumowując w środę swoje dokonania?
Ocenianie polityki gospodarczej na podstawie bieżących danych gospodarczych to błąd. One są pochodną ogólnoeuropejskiego cyklu koniunkturalnego i naszego potencjału wytworzonego w poprzednich latach. To co robi bądź czego nie robi dany rząd może mieć wpływ na gospodarkę, ale poza jego kadencją.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Niemal dwie trzecie firm w naszym kraju chce zwiększyć wdrożenia sztucznej inteligencji. Plasuje nas to na trzecim miejscu w Europie Środkowo-Wschodniej. Co ciekawe, najwięcej wątpliwości mają przedsiębiorstwa z najdłuższym stażem na rynku.
Pierwszy etap akcji deregulacyjnej przyniósł już 125 projektów zmian ustawowych. Rząd zapowiada, że upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią” jego działania.
Podczas poniedziałkowej konferencji premiera Donalda Tuska na GPW znów zabrakło konkretów m.in. w sprawie zmian w podatku Belki czy też większych limitów w ramach IKE i IKZE.
Inflacja wchodzi już do przedziału celu NBP i tylko w mało prawdopodobnym scenariuszu się z niego symbolicznie wychyli w ostatnim kwartale br. – wynika z nowej projekcji inflacyjnej NBP.
Jesteśmy skłonni dalej obniżać stopy procentowe, jeśli inflacja będzie się zachowywać tak, jak to przewidujemy – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła na lipcowym posiedzeniu stopy procentowe o 25 punktów bazowych, w tym stopę referencyjną NBP do poziomu 5 proc.