Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wzrosło zatrudnienie, a bezrobocie spadło do historycznie niskich poziomów. Nominalne płace zaczęły szybciej rosnąć, inflacja zaś pozostawała na relatywnie niskim poziomie przez większą część roku. Pomimo wyższych cen importowanych surowców saldo wymiany handlowej nie pogorszyło się znacząco, a sytuacja finansów publicznych poprawiła się. Podsumowując bieżący rok, myśli kierują się jednak siłą rzeczy ku przyszłości i perspektywom gospodarczym na rok następny. Myślę, że czeka nas interesujący i być może bardzo emocjonujący okres.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pierwszy etap akcji deregulacyjnej przyniósł już 125 projektów zmian ustawowych. Rząd zapowiada, że upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią” jego działania.
Podczas poniedziałkowej konferencji premiera Donalda Tuska na GPW znów zabrakło konkretów m.in. w sprawie zmian w podatku Belki czy też większych limitów w ramach IKE i IKZE.
Inflacja wchodzi już do przedziału celu NBP i tylko w mało prawdopodobnym scenariuszu się z niego symbolicznie wychyli w ostatnim kwartale br. – wynika z nowej projekcji inflacyjnej NBP.
Jesteśmy skłonni dalej obniżać stopy procentowe, jeśli inflacja będzie się zachowywać tak, jak to przewidujemy – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła na lipcowym posiedzeniu stopy procentowe o 25 punktów bazowych, w tym stopę referencyjną NBP do poziomu 5 proc.
44,8 pkt – tyle wyniósł wskaźnik PMI dla polskiego sektora przetwórczego w czerwcu, według nowych danych S&P Global. To najgorszy wynik od ponad półtora roku. W dwa miesiące nasz PMI tąpnął łącznie o 5,4 pkt, najmocniej od trzech lat.