– Rola rynku kapitałowego w gospodarce jest kluczowa, jeśli chodzi o finansowanie inwestycji. W październiku we współpracy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju podjęliśmy prace dotyczące zdefiniowania kompleksowej długofalowej strategii dla polskiego rynku kapitałowego z kluczową rolą Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Ona jest niezwykle ważna – mówi „Parkietowi" w pierwszym prasowym wywiadzie minister.
Efekty prac mamy poznać do końca roku. – Strategia będzie uwzględniała budowę długoterminowych oszczędności, rozważamy też różne zachęty dla inwestorów oraz przedsiębiorców, którzy wprowadzaliby spółki na przejrzysty i wymagający szereg obowiązków rynek publiczny. Należałoby się też zastanowić, jak zachęcić spółki do pozostania na rynku publicznym, zniechęcając do tylko jednorazowego wejścia, aby pozyskać kapitał – dodaje Teresa Czerwińska.
Obecnie krajowe instytucje finansowe nie mogą się wręcz doczekać ustawy i szczegółów dotyczących pracowniczych planów kapitałowych (PPK). Te nowe produkty emerytalne mają się pojawić na rynku już od początku przyszłego roku.– Budowa długoterminowych oszczędności to kluczowa kwestia z punktu widzenia gospodarki i bogacenia się społeczeństwa. Jak spojrzymy na Francję, Niemcy czy USA, tam programy emerytalne odgrywają ogromną rolę – mówi nam minister finansów. I dodaje: „Kończymy już prace nad taką formułą programów kapitałowych, która rozwinie polski rynek kapitałowy. Już wkrótce przekażemy ustawę dot. PPK do Sejmu. Nie wykluczam też wspierania długoterminowych oszczędności pewnymi preferencjami podatkowymi. Taki mechanizm jest potrzebny i zapisany w strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, przyjętej przez rząd w ubiegłym roku.
Szefowa resortu finansów, zapytana o możliwość podziału Komisji Nadzoru Finansowego na instytucję nadzorującą banki (podlegającą np. NBP) i rynku kapitałowego (nadzorowaną przez np. premiera), odpowiedziała, że „aktualnie nie toczą się żadne związane z tym prace".
Priorytety resortu? Jednym z nich jest podniesienie ochrony podatników. – Zbliżamy się do momentu, kiedy coraz większą wagę będzie miało upraszczanie i zwiększanie przyjazności dla biznesu, zarówno samych przepisów, jak i działania aparatu skarbowego. Przy dalszym reformowaniu systemu podatkowego stawiamy więc na strategię 3xP, czyli prostota, przejrzystość i przyjazność systemu – mówi minister.