"Odnośnie do perspektyw na 2019 r. prawdopodobne jest, że już w I kwartale br. gospodarka znajdzie się na ścieżce wzrostu na poziomie ok. 4 proc. r/r lub nieco więcej. Istotna dla perspektyw wzrostu gospodarczego będzie skala nakładów inwestycyjnych w gospodarce narodowej, w tym inwestycji publicznych, które w 2018 r. wniosły znaczący wkład we wzrost nakładów inwestycyjnych w gospodarce. Z punktu widzenia dynamiki wzrostu należy też zwrócić uwagę na zapowiedziany przez rząd pakiet rozwiązań fiskalnych stymulujących dochody rozporządzalne gospodarstw domowych, a tym samym konsumpcję prywatną. To powinno w znaczącym stopniu zrównoważyć oddziaływanie niekorzystnych sygnałów płynących głównie z otoczenia zewnętrznego gospodarki, na które składają się między innymi słabe tempo wzrostu w strefie euro czy ewentualność „nieuporządkowanego" Brexitu. Dlatego w całym 2019 roku prawdopodobne jest osiągnięcie wzrostu PKB na poziomie 4 proc. lub nawet trochę powyżej" - powiedział Kwieciński, cytowany w komunikacie resortu.
GUS podał dziś, że produkt krajowy brutto (niewyrównany sezonowo, ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego) wzrósł w IV kw. 2018 roku o 4,9 proc. r/r wobec 5,1 proc. wzrostu r/r w poprzednim kwartale.
Spożycie ogółem w IV kw. ub.r. wzrosło o 4,2% (w ujęciu niewyrównanym sezonowo), w tym spożycie w sektorze gospodarstw domowych - o 4,3%, publiczne - o 4% (w III kw. 2018 r. wzrost odpowiednio: +4,2 proc., +4,5 proc., +3,6 proc.). Akumulacja brutto zwiększyła się (w ujęciu niewyrównanym sezonowo) o 6,2 proc. w IV kw. 2018 r., w tym nakłady brutto na środki trwałe wzrosły o 6,7 proc. (wobec wzrostu akumulacji o 14,6 proc.oraz nakładów brutto na środki trwałe o 9,9 proc. kwartał wcześniej). Eksport wzrósł (w ujęciu niewyrównanym sezonowo) o 8,9 proc. w IV kw. 2018 r (wobec 4,9 proc. wzrostu w III kw. 2018 r.), zaś import wzrósł o 9 proc. w IV kw. 2018 r (wobec 6,9 proc. wzrostu w III kw. 2018 r.), podał też Urząd.