W programie wydarzenia ujęto ok. 150 sesji tematycznych z udziałem kilkuset dyskutantów, wśród których znajdują się komisarze unijni, premierzy i przedstawiciele rządów państw europejskich, prezesi największych firm, naukowcy i praktycy, decydenci, mający realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne.
Wśród tematów, które od lat mają swoje stałe miejsce w agendzie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach i nie zabraknie ich także w tym roku, są inwestycje infrastrukturalne. Szczegółowo omówiona zostanie współpraca w dziedzinie rozwoju infrastruktury transportowej w Europie północno-wschodniej, jej podstawy, wspólne cele i koordynacja działań. Kolejnym z zagadnień będzie potencjał, stan zaawansowania, najtrudniejsze odcinki, perspektywy ukończenia i rola Rail Baltica w handlu międzynarodowym. Uczestnicy katowickich debat porozmawiają o priorytetach i oczekiwaniach państw bałtyckich wobec Via Baltica i Via Carpatia, a także dalszym finansowaniu prac, nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej oraz projektach kolejowych i drogowych w regionie wobec postulatu spójności Transeuropejskiej Sieci Transportowej.
Obecność na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach wymaga wcześniejszej rejestracji, która prowadzona jest przez stronę internetową: www.eecpoland.eu