Jak podał w poniedziałek GUS, w I kwartale w Polsce pracowało niespełna 16,3 mln osób w wieku powyżej 15 lat. W porównaniu do poprzedniego kwartału zatrudnienie zmalało o 135 tys. osób (0,8 proc.), a w porównaniu do I kwartału ub.r. o 70 tys. osób (0,4 proc.).
Wzrost liczby pracujących hamuje od lat. Już w IV kwartale w ujęciu rok do roku praktycznie się ona nie zmieniła. Poprzednio malała w I połowie 2013 r., ale wtedy było to związane ze spowolnieniem gospodarczym, spowodowanym kryzysem fiskalnym w strefie euro. Teraz przyczyną jest starzenie się ludności w połączeniu z obniżeniem wieku emerytalnego.
Z danych GUS wynika, że w I kwartale aktywnych zawodowo (pracujących lub szukających pracy) było 55,9 proc. Polaków w wieku co najmniej 15 lat, podczas gdy kwartał wcześniej ten odsetek wynosił 56,1 proc., a rok wcześniej 56 proc.
Szczególnie szybko maleje zatrudnienie kobiet. W I kwartale br. pracowało niespełna 7,3 mln Polek, o 1 proc. mniej, niż przed rokiem.
O tym, że przyczyną negatywnych trendów na rynku pracy jest głównie sytuacja demograficzna, zdaje się świadczyć to, że w I kwartale zmalała zarówno liczba osób aktywnych zawodowo, jak i biernych zawodowo. To oznacza, że ubywa Polaków w wieku 15+.