W Polsce ubywa pracujących

W I kwartale br. pierwszy raz od sześciu lat w Polsce zmalała liczba osób pracujących. Poprzednio był to efekt spowolnienia gospodarczego, tym razem problem jest trwalszy: ubywa osób w wieku produkcyjnym.

Aktualizacja: 27.05.2019 11:33 Publikacja: 27.05.2019 10:34

W Polsce ubywa pracujących

Foto: Fotolia

Jak podał w poniedziałek GUS, w I kwartale w Polsce pracowało niespełna 16,3 mln osób w wieku powyżej 15 lat. W porównaniu do poprzedniego kwartału zatrudnienie zmalało o 135 tys. osób (0,8 proc.), a w porównaniu do I kwartału ub.r. o 70 tys. osób (0,4 proc.).

Wzrost liczby pracujących hamuje od lat. Już w IV kwartale w ujęciu rok do roku praktycznie się ona nie zmieniła. Poprzednio malała w I połowie 2013 r., ale wtedy było to związane ze spowolnieniem gospodarczym, spowodowanym kryzysem fiskalnym w strefie euro. Teraz przyczyną jest starzenie się ludności w połączeniu z obniżeniem wieku emerytalnego.

Z danych GUS wynika, że w I kwartale aktywnych zawodowo (pracujących lub szukających pracy) było 55,9 proc. Polaków w wieku co najmniej 15 lat, podczas gdy kwartał wcześniej ten odsetek wynosił 56,1 proc., a rok wcześniej 56 proc.

Szczególnie szybko maleje zatrudnienie kobiet. W I kwartale br. pracowało niespełna 7,3 mln Polek, o 1 proc. mniej, niż przed rokiem.

O tym, że przyczyną negatywnych trendów na rynku pracy jest głównie sytuacja demograficzna, zdaje się świadczyć to, że w I kwartale zmalała zarówno liczba osób aktywnych zawodowo, jak i biernych zawodowo. To oznacza, że ubywa Polaków w wieku 15+.

Opublikowane w poniedziałek dane pochodzą z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności, które ma charakter ankietowy. Nie oddaje ono w pełni roli, jaką na polskim rynku pracy odgrywają imigranci.

Ekonomiści z mBanku zauważyli na Twitterze, że po doszacowaniu liczby pracowników zza granicy, dynamika zatrudnienia w Polsce wygląda nieco lepiej: w I kwartale wynosiła około 1,3 proc. rok do roku, po około 1,5 proc. w IV kwartale. Tak czy inaczej, wzrost zatrudnienia hamuje. Jeszcze w 2017 r., uwzględniając napływ imigrantów, wynosił ponad 3 proc. rok do roku.

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów