Z niemieckiej gospodarki napływają coraz gorsze dane. Ankietowe wskaźniki koniunktury, takie jak PMI i Ifo, sugerują, że w przemyśle jest ona najgorsza od dekady. Kryzys z przemysłu powoli rozlewa się na inne sektory. Czy Niemcom grozi recesja z prawdziwego zdarzenia, a nie tylko tzw. techniczna recesja, czyli dwa z rzędu kwartały spadku PKB?
Ostatnie dane faktycznie są dużo gorsze od oczekiwań i pokazują postępujący regres w niemieckim przemyśle. Prognozy dla tamtejszej gospodarki są korygowane w dół, teraz zanosi się na to, że także w IV kwartale dojdzie do zniżki PKB, trzeciej z rzędu. A przypomnijmy, że spowolnienie w Niemczech zaczęło się w połowie 2018 r. Wtedy wydawało się, że jest spowodowane przejściowymi problemami, np. związanymi z dostosowaniem się branży motoryzacyjnej do nowych norm. Tymczasem sytuacja stale się pogarsza, co można wiązać z tym, że Niemcy są gospodarką otwartą, nastawioną na eksport. A w globalną gospodarkę w najmniej fortunnym z cyklicznego punktu widzenia momencie uderzył wzrost protekcjonizmu. Obostrzenia w handlu zagranicznym nie dotyczą wprawdzie bezpośrednio Niemiec, ale oddziałują na tamtejszą gospodarkę choćby przez kanał niepewności, wzmacnianej jeszcze przez brexit.
W myśl zasady: gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta, konflikt handlowy między USA a Chinami powinien raczej sprzyjać Europie.
Tak mogłoby być, gdyby nie to, że jednocześnie wystąpiło kilka negatywnych zjawisk. Z jednej strony mamy protekcjonizm i konflikt handlowy, z drugiej brexit, a do tego jeszcze wewnętrzne problemy niemieckiej gospodarki. Na domiar złego, na ścianie wciąż wisi nabita strzelba w postaci ryzyka, że USA podniosą cła na import samochodów z Europy. Decyzja w tej sprawie ma zapaść w listopadzie. Jeśli Waszyngton się na to zdecyduje, cła odejmą od PKB Niemiec 0,2–0,6 proc. Ta niepewność sprawia, że firmy wstrzymują się z inwestycjami. Na razie w Niemczech jest więc tylko jeden czynnik stabilizujący koniunkturę: dobra sytuacja na rynku pracy. I to odróżnia dzisiejszą sytuację od tej sprzed dekady.