Bank Szwecji zgodnie z oczekiwaniami dokonał dziś 25 punktowej obniżki stóp procentowych. Pozostało to jednak bez większego wpływu na kurs korony. Kalendarium makroekonomiczne nie nalży dziś do najciekawszych. Uwagę należy zwrócić na wystąpienia przedstawicieli Fed, którzy w ostatnim czasie zaczęli przyjmować bardziej gołębią retorykę. Mogą oni przybliżać przekaz, jaki może pojawić się w Jackson Hole.
Wycenia rynkowa cięcia we wrześniu waha się od 25 do 50 punktów bazowych. Obecnie po lepszych od oczekiwań danych o sprzedaży detalicznej jest bliższa standardowej zmianie stóp procentowych. Na konferencji prasowej po ostatnim posiedzeniu Powell mówił też, że podwójna obniżka nie jest brana pod uwagę, ale wszystko będzie zależeć od publikowanych danych. Gdyby pojawiające się w najbliższym czasie wskaźniki ograniczyły obawy związane ze spowolnieniem koniunktury, wówczas 25 punktowa obniżka stóp nie powinna zostać źle odebrana przez uczestników rynku.
Oczekiwania na złagodzenie polityki monetarnej przez Fed osłabiają także kurs dolara. Para EURUSD dobija do 1.11 i zbliża się do maksimów z końca 2023 roku. Gołębi odbiór wystąpienia Powella w Jackon Hole może wynieść notowania na nowe ekstrema. Przecena dolara coraz niżej sprowadza kurs USDPLNa. Dolar kosztuje mniej niż 3.85. Spadek EURPLNa zatrzymał się w okolicy mocnego technicznego wsparcia zlokalizowanego powyżej 4.25.
Notowania ropy cały czas znajdują się pod presją, a baryłka WTI dotarła do 73 USD. To konsekwencja deeskalacji konfliktu w Strefie Gazy. Izrael zaakceptował wspieraną przez USA propozycję zawieszenia broni. Złoto stabilizuje się na poziomie 2500 USD za uncję.
US500.f; D1